10 cilvēku grupas, kurām lielāks risks tikt pie ādas vēža
Ja dodies sauļoties, atceries par aizsargkrēmu!
Esi vesels
2016. gada 19. jūnijs, 08:21

10 cilvēku grupas, kurām lielāks risks tikt pie ādas vēža

Jauns.lv

Vasara un īstā sauļošanās sezona vēl tikai priekšā, tāpēc vietā atgādināt, kā to darīt pareizi, lai nesaslimtu ar ādas vēzi. Lai samazinātu saslimšanu ar melanomu un citiem ādas vēža veidiem, būtiska nozīme ir ne tikai laicīgai diagnostikai, bet arī profilaksei, atgādina mediķi.

Svarīgi lietot atbilstošus saules aizsargkrēmus, kas pasargā gan no ultravioletajiem B stariem (UVB), gan arī A stariem (UVA), kas ir noteikts Eiropas Kopienu komisijas vadlīnijās par saules aizsargkrēmiem. Taču, kā liecina Latvijas dermatologu novērojumi, daudzi kosmētikas ražotāji uz saules aizsarglīdzekļu iepakojuma nenorāda pilnvērtīgu informāciju par saules aizsargfaktoru. Tāpēc Latvijas dermatologi aicina cilvēkiem pievērst uzmanību saules aizsarglīdzekļu iepakojumam, lai uz tā ar konkrētiem skaitļiem būtu norādīta aizsardzība ne tikai pret UVB, bet īpaši pret UVA stariem.

Īpaši ir jārūpējas par bērnu aizsardzību no saules jau agrā vecumā, regulāri (ik pēc divām stundām) lietojot saules aizsargkrēmu ar maksimālo aizsardzības indeksu vai īpaši bērniem piemērotu saules aizsargkrēmu. Bērniem ir jāvalkā krekliņš, cepurīte un saulesbrilles. Līdz trīs gadu vecumam bērni ir īpaši jāsargā no saules. Tāpat uzmanība jāpievērš saules aizsardzības faktoram.

Īpaši uzmanīgiem pret ādas veidojumiem jābūt cilvēkiem:

•  ar gaišu ādu, blondiem matiem, zilām vai zaļām acīm - tā saucamais I un II fototips, kam slikti veidojas iedegums, bet kas ātri apdeg saulē;

• pusmūžā no 40 gadiem, jo dzīves laikā uzkrātais ultravioletais starojums summējas, piemēram, melanomu visbiežāk konstatē 40 līdz 60 gadus veciem cilvēkiem;

•  kuriem dzīves laikā bijuši saules apdegumi, īpaši bērnībā un pusaudžu vecumā (īpaši smagas formas ar pūšļiem);

•  kuriem ir liels ādas pigmentēto veidojumu skaits kopš bērnības;

•  kuri daudz sauļojas saulē vai bieži apmeklē solāriju (vairākas reizes mēnesī);

•  kuri strādā saulē, piemēram, celtnieki, dārznieki, lauku darbu strādnieki, sētnieki;

• kuri strādā iekštelpās, bet brīvo laiku pavada saulē – piemājas dārzā vai sportojot, piemēram, spēlē golfu, sērfo;

•  kuriem jau bijušas ādas audzēju ļaundabīgās formas;

•  kuru tuvākiem radiniekiem (tēvam, mātei, brālim, māsai) atklāti ādas vēža gadījumi;

•  kuriem veikta audu vai orgānu transplantācija, HIV pacienti.

Mammamuntetiem.lv / Foto: Shutterstock