Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Nepārtraukts emocionāls, garīgs vai fizisks nogurums un sajūta, ka ir izsmelti enerģijas uzkrājumi, signalizē - tevi piemeklējis izdegšanas sindroms.

Tipiskākās pazīmes, kas liecina: tev ir izdegšanas sindroms 7

Esi vesels
2016. gada 3. oktobrī 07:50 2016. gada 3. oktobrī 07:50
Katram ir jāzina, ka stress uzkrājas un izdegšana var piezagties nepamanīta. Pēdējā laikā par izdegšanu ir runāts daudz, tādēļ uzreiz pie svarīgākā – tipiskākajām izdegšanas sindroma pazīmēm. Pazīmes, kas var liecināt par izdegšanas sindromu, kā arī ārstēšanas iespējas izklāsta psihoterapeite Līga Vaivade - Kalnmeiere.

Tipiskākās izdegšanas sindroma pazīmes:

• Emocijas ir „sasalušas” - nav ne kāpumu ne kritumu.

• Nepārtraukts emocionāls, garīgs vai fizisks nogurums. Sajūta, ka ir  izsmelti enerģijas uzkrājumi.

• Motivācijas trūkums. Piecelšanās no rītiem prasa arvien lielāku  piespiešanos.

• Neapmierinātība, cinisms, skepse un citas negatīvas emocijas. Jums var  likties, ka tam, ko jūs darāt, ir zudusi jēga, vai arī izjūtat vilšanos.

• Jūsu produktivitāte krītas. Jūs varbūt strādājat garas stundas, bet izdarāt maz.

• Saskarsmes problēmas. Gan darbā, gan mājās var būt novērojamas  divu veidu saskarsmes problēmas. Pirmā – jums ir vairāk konfliktu ar  līdzcilvēkiem, otrā – ar kolēģiem un ģimeni jūs sarunājaties mazāk. Jūs  esat it kā „prom” neatkarīgi no fiziskās atrašanās vietas. Jūtaties iztukšots  pēc saskarsmes ar cilvēkiem.

Zudis prieks, gribas visā meklēt negatīvo un ir sajūta, ka nav jēgas nekam ko dari... Izklausās pazīstami?
Zudušas rūpes par sevi. Ciešot no izdegšanas sindroma, daļa cilvēku  pievēršas neveselīgiem paradumiem – smēķēšanai, mazkustīgumam,  pārēdas, pārstrādājas, impulsīvi iepērkas, pat sāk lietot narkotikas.

Parādās miega traucējumi. Miegs un atpūta vairs nesniedz atspirdzinājumu, neatjauno enerģiju. Dažkārt jūs neesat izdedzis, bet  vienkārši noguris. Nakts miegs vai nedēļas atvaļinājums veselīgam cilvēkam dod jaunu enerģijas devu, bet, ja esat izdedzis, jums arī mēnesis atvaļinājuma nedod enerģiju - jūs pat varat justies vēl vairāk noguris.

• Veselības problēmas. Nopietna ilgstoša stresa gadījumā var attīstīties  veselības problēmas – gremošanas problēmas, pieaug sirds un asinsvadu  slimību, kā arī depresijas risks. Mazkustīgs dzīvesveids var izraisīt  aptaukošanos, kas var gan ietekmēt pašapziņu, gan palielināt citu fizisku saslimšanu risku.

Viena no pazīmēm - parādās miega traucējumi. Miegs un atpūta vairs nesniedz atspirdzinājumu, neatjauno enerģiju.
Ja uz jums attiecas tikai dažas no iepriekš minētajām pazīmēm, tad  visdrīzāk esat tikai noguris. Savukārt, ja saskaitījāt vismaz pusi, esat  pietuvojies bīstamai robežai! Ja uz jums attiecas lielākā daļa vai visas  pazīmes, varat būt drošs, ka jau esat izdegšanas zonā, un vēlams  konsultēties ar speciālistu. Parunājiet ar kādu sev tuvu draugu vai  ģimenes locekli, lai neesat viens šajā grūtajā brīdī. Izdegšana pati nepāries - kamēr jūs neveiksiet izmaiņas savā dzīvē, situācija tikai pasliktināsies!

Kas jādara, lai problēmu risinātu:

Ir nepieciešama pilnvērtīga, kvalitatīva atpūta

. Vienalga, vai tā ir  meditācija, mūzikas klausīšanās, grāmatas lasīšana, pastaigas vai sev tuvo  cilvēku apciemošana. Draugi, ar kuriem ir iespējams runāt par ko citu, nevis tikai par problēmām. 

Dzīvei ārpus darba ir ļoti liela nozīme.

Atrodiet nodarbošanos, kas jūs patiešām aizrauj un sniedz jaunus izaicinājumus, tomēr nav saistīta ar ikdienu. 

Atrodiet nodarbošanos, kas tevi patiešām aizrauj un sniedz jaunus izaicinājumus. Autoskola, valodu kursi, joga, floristika - izdomā, ko vēlies.

Miegs.

Mazāk kā sešas stundas nakts miega ne tikai rada kaitējumu darba  ražīgumam, bet pakļauj cilvēku izdegšanas riskam. Savukārt labs miegs  uzlabo atmiņu un palīdz atgūt zaudēto enerģiju.

• Profesijā jāatrod laiks mācībām un kvalifikācijas celšanai,

jātiekas ar  kolēģiem, lai apmainītos ar nozares jaunumiem.

• Apzināti mēģiniet izjaukt ikdienas rutīnu.

Maršrutā mājas-darbs-veikals- mājas mēģiniet ieviest izmaiņas apzināti. Kaut vai braukt/iet uz darbu  katru reizi pa citu ceļu, apmeklēt katru reizi citu veikalu utt.

• Laika plānošana.

Izveidojiet darāmo darbu sarakstu, atbrīvojiet darbu no  nevajadzīgā, sakārtojiet prioritātes.

• Vērīgums pret sevi ir ļoti svarīgs, lai laikus pamanītu izdegšanas vēstnešus

  – biežas galvassāpes, stīvu kaklu un nedienas ar vēderu, depresijas  pazīmes. Izvērtējiet, kad talkā jāņem profesionāla palīdzība.

Satiecies ar cilvēkiem, kuru klātbūtnē tev nav jāizliekas un vari būt, kāds esi.

Rodiet sev atbalsta grupu

, kas nozīmē regulāras tikšanās ar draugiem,  kolēģiem, kur jūs varat būt patiess no visas sirds.

• Atslābinieties, pasmaidiet un sāciet uztvert sevi daudz vieglāk un gaišāk!

Gremdējieties jaukās atmiņās, jo ķermenis neatšķir iedomu tēlus no realitātes, tas reaģēs uz patīkamām atmiņām tagadnē. Pabraukājiet ar  skrituļslidām. Paleciet „klasītes”, pūtiet ziepju burbuļus, taisiet grimases spoguļa priekšā!

• Būtībā ir jāuzņemas atbildība par savu iekšējo pasauli,

un tā jākopj tieši tāpat, kā jūs no rīta tīrāt zobus un ķemmējat matus. Tam vienkārši ir  jāatrod laiks – rūpēm par savas garīgās pasaules līdzsvaru un kopšanu.

Plašāku informāciju par citām psihiskām saslimšanām  (depresija, somatoforma veģetatīva disfunkcija, neirotiski ar stresu  saistīti traucējumi, ēšanas traucējumi u.c.) meklējiet mājaslapā 

www.nenoversies.lv

Mammamuntetiem.lv / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Noskaties! Visu laiku ātrākais boksa nokauts titulcīņu vēsturē 1
Politologs Rajevskis skaidro, ko saklausījis Vējoņa svētku uzrunā 48
Par negodprātīgu komercpraksi vienam Latvijas internetveikalam piespriests pamatīgs sods 10
Skatīt visus komentārus