Ronaldu un Portugāle nespēj traucēt islandiešiem tikt pie vēsturiska neizšķirta
Portugāles futbolisti visa mača laikā vairāk kontrolēja bumbu, taču islandieši atbildēja ar ļoti asiem un bīstamiem pretuzbrukumiem.
2016. gada 15. jūnijs, 00:13

Islandes futbola izlase, kura pārstāv mazāko nāciju, kura jebkad kvalificējusies Eiropas čempionātu finālturnīram, savā debijas spēlē otrdien izcīnīja vēsturisku neizšķirtu pret F apakšgrupas favorīti Portugāli, kuras rindās pasaules futbola spīdeklis Krištianu Ronaldu atkārtoja savas valsts rekordu pēc valstsvienībā aizvadīto spēļu skaita.

F apakšgrupas spēle Sentetjēnā noslēdzās neizšķirti 1:1 (1:0), abām komandām parādot saturīgu sniegumu.

Rezultātu spēlē atklāja portugāli, kad 31.minūtē precīzs bija Nani, bet otrajā puslaikā islandieši izmantoja pretinieku kļūdu aizsardzībā un Birkirs Bjarnasons 50.minūtē panāca izlīdzinājumu. Portugālei spēlē piederēja teritoriāls pārsvars, taču Islandes izlase ar savu cīņassparu un spēlētāju pašatdevi pelnīti tika pie viena punkta.

Portugāle būs Latvijas izlases pretiniece 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijā, savukārt pret Islandi Mariana Pahara trenētā komanda spēlēja šī Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā.

Portugāļu zvaigzne Ronaldu aizvadīja savu 127.spēli izlases kreklā, atkārtojot slavenā tautieša Luiša Figu rekordu, taču trīskārt par pasaules labāko futbolistu atzītais portugāļu līderis aizvadīja viduvēju spēli, ar neko īpašu neizceļoties.

Pirmā puslaika sākumā divas iespējas bija islandiešiem, taču Gilvi Sīgurdsona sitienus atvairīja portugāļu vārtsargs Ruī Patrīsiu. Pēc tam iniciatīva pārgāja portugāļu pusē, taču viņiem ilgu laiku neko nopietnu pie pretinieku vārtiem izveidot neizdevās, lai gan bumbas kontrolē Portugāle bija krietni pārāka. Tomēr tuvojoties puslaika beigu daļai Portugāle uzbruka arvien bīstamāk, līdz 31.minūtē pēc skaistas izspēles, kurā Andrē Gomešs pretinieku soda laukumā atrada brīvo Nani, tika atklāts rezultāts.

Atlikušajā laikā līdz pārtraukumam rezultāts nemainījās, bet otrā puslaika piektajā minūtē islandieši šokēja portugāļu atbalstītājus. F apakšgrupas favorīti ļoti vaļīgi nospēlēja aizsardzībā, sava soda laukuma tālajā pusē aizmirstot Bjarnasonu, kurš pēc piespēles no labās malas no gaisa raidīja bumbu pretinieku vārtos.

Izlīdzinot rezultātu islandieši uzbrukumā vairs nebija tik aktīvi, savukārt Portugāle centās lieliem spēkiem iet uz priekšu, tomēr izcīnīt uzvaru viņi nespēja, lai gan iespēju netrūka. Savus otros vārtus varēja gūt Nani, labas iespējas bija arī Pepem un Ronaldu, taču teicami spēlēja Islandes izlases vārtsargs Hanness Halldorsons. Jau kompensācijas laikā Portugāles izlase divas reizes pēc kārtas varēja izpildīt brīvsitienus no labām pozīcijām, taču abas reizes Ronaldu bumbu raidīja pretinieku izveidotajā "sieniņā".

Portugāle un Islande savstarpēji tikās trešo reizi, un islandieši pirmo reizi nezaudēja.

Islande un Albānija ir šī turnīra divas izlases, kuras nozīmīgākajos turnīros spēlē pirmo reizi.

Portugālei šis ir septītais Eiropas čempionāts, turklāt iepriekš tā allaž izkļuvusi no apakšgrupas. Lielākais panākums gūts 2004.gadā, kad savās mājās tika zaudēts finālā Grieķijai, bet 1984., 2000. un 2012.gadā neveiksme tika ciesta pusfinālā.

Tikmēr F apakšgrupas pirmajā spēlē Ungārija negaidīti ar 2:0 (0:0) uzvarēja Austriju, tāpēc pēc vienas kārtas spēlēm ungāriem ir trīs punkti, Islandei un Portugālei pa vienam punktam, bet austrieši ir tukšā.

Pēc otrdienas spēlēm Eiropas čempionātā visās grupās ir noslēgušas pirmās kārtas cīņas.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos - Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. "Stade de France" ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāls, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Portugāles izlases sastāvs: Ruī Patrīsiu, Vieirinja, Rikārdu Karvaļu, Pepe, Rafaels Gerreiru, Žuāu Māriu (Rikardu Kvarežma, 76.min.), Danilu Pereira, Andrē Gomešs (Eders, 84.min.), Nani, Žuāu Moutiņu (Renatu Sanšešs, 71.min.), Krištianu Ronaldu.

Islandes izlases sastāvs: Hanness Halldorsons, Birkirs Saivarsons, Ragnars Sigurdsons, Kari Arnasons, Ari Skūlasons, Johans Gudmundsons, Johans Gudmundsons, Gilvi Sīgurdsons, Birkirs Bjarnasons, Jons Bedvarsons, Kolbeins Sigtorsons (Alfrēds Finbogasons, 81.min.).

LETA/Foto: Reuters/Scanpix/LETA