Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Jau šobrīd ir zināms, ka olimpiskajās spēlēs nepiedalīsies Krievijas vieglatlēti.

Jau šīs nedēļas beigās uzzināsim, vai Krievijas sportistiem ļaus piedalīties Rio olimpiskajās spēlēs 2

Sports
2016. gada 19. jūlijā 20:23 2016. gada 19. jūlijā 20:23
Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) izpildkomiteja šīs nedēļas beigās lems par Krievijas sportistu iespējamu nepielaišanu startam Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs.

SOK izpildkomiteja otrdien aizvadīja ārkārtas telekonferenci, kurā sprieda par pirmdien publicēto Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās komisijas ziņojumu, kurā norādīts, ka Krievijas valsts iestādes izstrādājušas un organizējušas sistēmu, ar kuras palīdzību tika slēptas krievu sportistu pozitīvās dopinga analīzes 2014.gada Soču ziemas olimpiskajās spēlēs un 2013.gada pasaules čempionātā vieglatlētikā, kas notika Maskavā.

Sākotnēji bija iecerēts, ka SOK soda sankcijas varētu piespriest otrdien, taču tagad tas pārcelts uz nedēļas beigām. Šobrīd organizācija izvērtēs savas tiesiskās iespējas, lai varētu Krieviju diskvalificēt no Riodežaneiro spēlēm.

SOK norādīja, ka tā veiks atkārtotu pārbaudi visu Krievijas sportistu dopinga analīzēm, kas tika ņemtas Soču olimpiskajās spēlēs. Jau iepriekš starp potenciālajiem dopinga lietotājiem tika minēti olimpiskie čempioni krievu bobslejists Sergejs Zubkovs un skeletonists Aleksandrs Tretjakovs. Viņu pieķeršanas gadījumā zelta medaļas pienāktos Latvijas bobsleja četrinieku ekipāžai ar pilotu Oskaru Melbārdi priekšgalā un skeletonistam Martinam Dukuram. Šim mērķim, kā arī pilnīgai Krievijas delegācijas personāla izmeklēšanai ir izveidota īpaša Disciplinārā komisija.

Tāpat šobrīd ir iesaldēta visu lielo starptautisko sporta notikumu norise Krievijā, un pagaidām tur nenotiks nevienas augstākā līmeņa sacensības.

SOK arī norādījusi, ka vēlas, lai visi sportisti un federācijas, kuri ziemas sporta veidu sezonai gatavojas Krievijā, atstāt šo valsti un trenēties citur.

WADA pirmdien aicināja apturēt pilnīgi visu Krievijas sportistu līdzdalību starptautiskajās sacensībās, tostarp Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs.

Ar līdzīgu aicinājumu neļaut Krievijas sportistiem startēt Riodežaneiro jau pirms WADA ziņojuma klajā nāca vismaz desmit valstu nacionālās antidopinga aģentūras. Šādu prasību ir izteikušas ASV, Kanādas, Vācijas, Spānijas, Šveices un citu valstu antidopinga aģentūras. Tāpat šādu lēmumu atbalstījušas arī dažas nacionālās olimpiskās komitejas, kā arī virkne sporta funkcionāru un sportistu.

Savukārt SOK prezidents Tomass Bahs WADA izmeklēšanas komisijas ziņojumā iekļauto informāciju nodēvēja par "šokējošu un bezprecedenta uzbrukumu sporta un olimpiskās kustības godīgumam". Viņš arī solīja ar visstingrākajiem mēriem vērsties pret visiem Krievijas dopinga sistēmā iesaistītajiem.

WADA neatkarīgā komisija, kuru vadīja Kanādas tiesību zinātnieks Ričards Maklarens, izmeklēšanā atklāja, ka gan Soču olimpiskajās spēlēs, gan 2013.gadā Maskavā notikušajā pasaules čempionātā vieglatlētikā tikušas mainītas Krievijas sportistu pozitīvās dopinga analīzes. Šajā krāpšanās sistēmā bijušas iesaistītas Soču un Maskavas antidopinga laboratorijas, kuras saņēmušas rīkojumus no Krievijas Sporta ministrijas un tās vadītāja Vitālija Mutko. Savukārt analīžu falsificēšanas procesā bijis iesaistīts Krievijas Federālais drošības dienests (FSB).

Komisijas 96 lappuses biezajā ziņojumā norādīts, ka visvairāk pozitīvu dopinga analīžu mainīts vieglatlētikā, jo šajā sporta veidā samainītas un pazudušas 139 pozitīvas dopinga analīzes.

Savukārt svarcelšanā samainītas 117, neolimpiskajos sporta veidos 37, paraolimpiskajā sportā 35, cīņā 28, kanoe airēšanā un smaiļošanā 27, riteņbraukšanā 26, ātrslidošanā 24, peldēšanā 18, hokejā 14, distanču slēpošanā 13, futbolā, kā arī akadēmiskajā airēšanā pa 11 pozitīvām provēm.

Analīzes mainītas arī biatlonā (10), bobslejā, džudo, volejbolā (pa astoņām katrā), boksā un handbolā (pa septiņām), teikvondo (sešas), paukošanā un triatlonā (pa četrām), modernajā pieccīņā un šaušanā (pa trim), pludmales volejbolā un kērlingā (pa divām), basketbolā, burāšanā, snovbordā, galda tenisā un ūdenspolo (pa vienai).

Tiek ziņots, ka Krievijas valsts atbalstīta dopinga sistēma ieviesta un sākusi darboties pēc 2010.gada Vankūveras ziemas olimpiskajām spēlēm, kurās Krievijas sportistiem bija negaidīti vāji rezultāti. Šī sistēma darbojusies līdz pat 2015.gadam.

WADA izmeklēšanā tika izmantotas arī Maskavas antidopinga laboratorijas bijušā vadītāja Grigorija Rodčenkova liecības. Lai gan Krievijā Rodčenkovs ir pataisīts par meli un pret viņu ir sākta krimināllieta, Maklarens uzsver, ka ir pārliecināts par izmeklēšanā iegūtās informācijas patiesumu.

Rodčenkovs šobrīd dzīvo ASV un pirmo reizi informāciju par valsts uzraudzīto dopinga sistēmu Krievijā sniedza maijā laikrakstam "The New York Times". Tieši pēc šīs publikācijas tika izveidota WADA neatkarīgā izmeklēšanas komisija.

Rodčenkovs laikrakstam ziņoja, ka viņš esot izstrādājis dzērienam piejaucamu kokteili, kura sastāvā bijušas trīs aizliegtās vielas. Pagatavoto kokteili lietojuši daudzi Krievijas sportisti, tostarp 15 Soču olimpisko spēļu medaļu ieguvēji, kuru vidū ir arī olimpiskie čempioni Aleksandrs Zubkovs, skeletonists Aleksandrs Tretjakovs un distanču slēpotājs Aleksandrs Ļegkovs.

Kā atklāj Rodčenkovs, speciālas operācijas laikā antidopinga laboratorijas darbinieki kopā ar izlūkdienestiem samainījuši urīna analīzes ar aizliegtajām vielām pret tādām, kas ņemtas dažus mēnešus pirms spēlēm. Spēļu laikā samainīti esot apmēram simt urīna paraugi, tāpēc pozitīvās analīzes pie starptautiskajiem dopinga pārbaudītājiem nav nonākušas.

Sistemātisko dopinga pārkāpumu dēļ šobrīd ir diskvalificēta Krievijas Vieglatlētikas federācija, tāpēc šīs valsts sportisti, izņemot tāllēcēju Darju Kļišinu un skrējēju Jūliju Stepanovu, nevar startēt Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Krievijā gan cer uz labvēlīgu Sporta arbitrāžas tiesas (CAS) lēmumu, jo tiesā vērsās 68 krievu vieglatlēti, kuri cer saņemt atļauju startēt Olimpiādē.

LETA/Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Martinu Dukuru diskvalificē. Mūsu skeletona zvaigzne paliek bez devītā Pasaules kausa uzvarētāja titula 138
Mazs zēns, neviena nepieskatīts, Pļavniekos izkrīt pa 3. stāva logu; viņu sniegā atraduši garāmgājēji 32
Pārbauda gadījumu par vīriešiem Mārupē, kuri lika mašīnā iekāpt mazam zēnam 10
Pievienot komentāru