Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Marija Kučina (pa kreisi) un Ana Čičerova noteikti būtu bijušas medaļu pretendentes Rio augstlēkšanas sacensībās.

Apelācija noraidīta. Rio olimpiskajās spēlēs nepiedalīsies krievu vieglatlēti 12

Sports
2016. gada 21. jūlijā 12:58 2016. gada 21. jūlijā 12:58
Sporta Arbitrāžas tiesa (CAS) ceturtdien lēma atstāt spēkā Krievijas vieglatlētu diskvalifikāciju no Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm.

Starptautiskā Vieglatlētikas federācija (IAAF) pērn sportistu sistemātisko dopinga pārkāpumu dēļ piesprieda diskvalifikāciju Krievijas Vieglatlētikas federācijai (VFLA), liedzot šīs valsts sportistiem startēt starptautiskajās sacensībās, tostarp olimpiskajās spēlēs. Cerot uz dalību četrgades lielākajā sporta forumā, CAS tika iesniegta apelācija, kas nu noraidīta. "Sportisti, kuri atrodas IAAF diskvalificētās nacionālās federācijas paspārnē, nevar piedalīties sacensībās, kas tiek rīkotas pēc IAAF noteikumiem," teikts CAS paziņojumā.

Tādējādi 67 no 68 Riodežaneiro olimpisko spēļu normatīvu izpildījušajiem Krievijas vieglatlētiem olimpiskās spēles ies secen un atļauja startēt ir vienīgi 25 gadus vecajai tāllēcējai Darjai Kļišinai. Divkārtējā Eiropas čempione telpās jau vairākus gadus dzīvo Floridā, un Starptautiskā Vieglatlētikas federācija (IAAF) iepriekš norādījusi, ka Kļišina izpildījusi antidopinga nosacījumus, tāpēc var startēt Riodežaneiro, taču ne zem Krievijas karoga. "Krievijas Olimpiskā komiteja var atlasīt savus sportistus dalībai Olimpiādē, ja viņi atbilst atlases kritērijiem. SOK no savas puses pieņem lēmumu pielaist sportistus olimpiskajām spēlēm vai nepielaist. SOK kā galvenais olimpisko spēļu organizators saskaņā ar Olimpisko hartu lemj, vai sportists var piedalīties spēlēs vai nē," teica CAS ģenerālsekretārs Matjē Rībs. Savukārt IAAF atbalsta CAS lēmumu.

"CAS atbalsta IAAF noteikumus, lai pasargātu sportu un godīgos atlētus, kā arī atbalstītu uzticamību un godīgu konkurenci," teikts IAAF paziņojumā.

"Lai gan esam pateicīgi, ka mūsu noteikumi un vara, kā arī antidopinga kods tiek atbalstīts, šī nav diena triumfāliem paziņojumiem. Neesmu sportā, lai kādam liegtu piedalīties sacensībās," komentēja IAAF prezidents Sebastjans Ko.

Tikmēr Krievijas sporta ministrs Vitālijs Mutko paziņojis, ka SOK ir pilnībā korumpēta iestāde, neizslēdzot iespēju vērsties civilajā tiesā. Savukārt Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paudis "dziļu nožēlu" par CAS pieņemto lēmumu. "Paldies visiem par vieglatlētikas bērēm," aģentūrai TASS paudusi kārtslēkšanas zvaigzne Jeļena Isinbajeva, kura uzskata, ka Krievijas vieglatlētu nepielaišana ir "politisks pasūtījums". Isinbajeva izteicās, ka, neesot klāt Krievijas sportistiem, Riodežaneiro tiks izcīnītas "pseido zelta medaļas".

"Visi šie pseido tīrie ārvalstu sportisti var atviegloti uzelpot un iegūt pseido zelta medaļas bez mums. Viņi vienmēr ir baidījušies no mūsu spēka," uzskata divkārtējā olimpiskā čempione.

Tāpat nelāga situācija izveidojusies Krimas sportistiem, kas pēc pussalas okupācijas pieņēma Krievijas pilsonību. Viņu spēcīgākā pārstāve ir šķēpmetēja Vera Rebrika, kura Ukrainas izlases sastāvā kļuva par Eiropas čempioni, bet pēc tam veica garu cīņu, lai varētu pārstāvēt Krieviju. "Nezinu - smieties vai raudāt. Nespēju atrast vārdus," Rebrika pauda intervijā "Match TV", sakot, ka diskvalifikācija ir negodīga pret tīrajiem sportistiem.

Tā kā joprojām ir reāli draudi, ka varētu tikt diskvalificēta visa valsts olimpiskā komanda, Krievija atcēlusi ceremoniālo izlases izvadīšanas pasākumu, kas bija plānots piektdien.

Savukārt slavenais jamaikiešu sprinteris Useins Bolts izteicies, ka Krievijas vieglatlētu diskvalifikācija liks "baidīties cilvēkiem", kuri domā par dopinga lietošanu.

Pirmdien tika publicēts Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās komisijas ziņojums, kurā norādīts, ka Krievijas valsts iestādes izstrādājušas un organizējušas sistēmu, ar kuras palīdzību tika slēptas krievu sportistu pozitīvās dopinga analīzes 2014.gada Soču Ziemas olimpiskajās spēlēs un 2013.gada pasaules čempionātā vieglatlētikā, kas notika Maskavā.

Tikmēr Krievijas Olimpiskā komiteja, neskatoties uz diskvalifikācijas draudiem, pirmdien apstiprināja 387 sportistu dalību gaidāmajā Olimpiādē. Tiesa, kā pirms tam norādīja Starptautiskā Olimpiskā komiteja, tieši CAS lēmums palīdzēs tai izlemt, vai no olimpiskajām spēlēm diskvalificēt pilnīgi visus Krievijas sportistus.

WADA neatkarīgā komisija, kuru vadīja Kanādas tiesību zinātnieks Ričards Maklarens, izmeklēšanā atklāja, ka gan Soču olimpiskajās spēlēs, gan 2013.gadā Maskavā notikušajā pasaules čempionātā vieglatlētikā tikušas mainītas Krievijas sportistu pozitīvās dopinga analīzes. Šajā krāpšanās sistēmā bijušas iesaistītas Soču un Maskavas antidopinga laboratorijas, kuras saņēmušas rīkojumus no Krievijas Sporta ministrijas un tās vadītāja Vitālija Mutko. Savukārt analīžu falsificēšanas procesā bijis iesaistīts Krievijas Federālais drošības dienests.

LETA/Foto: Sputnik/Scanpix/LETA

Citi šobrīd lasa

Juriste Olsena saka: ja nāktos saslimt ar vēzi, viņa emigrētu. To pašu darītu draugi un paziņas 22
Liepnieks Kaimiņa uzvedību nosauc par agresīvu un vulgāru 20
Dainis Dukurs skaidro, kāpēc Martinam tika atņemts Pasaules kausa uzvarētāja tituls 1
Skatīt visus komentārus