Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Diezgan tipisks meļu gājiens ir cenšanās attālināt pašu melu izteikšanas faktu, tāpēc viņi runā aplinkus un aizpilda valodu ar tukšām frāzēm.

Kā saprast, ka cilvēks tev melo? Stāsta psihologi 21

Attiecības
2016. gada 29. aprīlī 08:17 2016. gada 29. aprīlī 08:17
Reālajā dzīvē saprast, ka cilvēks tev melo, ir daudz grūtāk nekā filmās. Tāpēc piedāvājam dažus ekspertu padomus, kas palīdzēs vieglāk atšifrēt, ka tevi grib apvest ap stūri.

Pamela Meiere (Pamela Meyer), kura šai tēmai veltījusi veselu grāmatu „Melu atpazīšana” un sniedz arī privātas konsultācijas meļu atšifrēšanā, kā arī Sanfrancisko universitātes psiholoģijas profesors Deivids Matsumoto izceļ galvenos virzienus, kā atpazīt melus.

Melu atpazīšanas eksperti pirmām kārtām meklē atšķirību starp situācijām, kad cilvēks stāsta taisnību, bet kad sāk mānīties un censties samelot. Tātad vispirms ir jāzina atskaites punkts: kad cilvēks godīgi un neslēpjoties patiešām stāsta taisnību. Ar laiku šo atskaites punktu atrast kļūst arvien vieglāk, taču sākumā tas var aizņemt 20-30 sekundes.

Pamela Meiere uzskata, ka, atrodot atskaites punktu, var sākt uzdot atklātus jautājumus un vērot, kā mainās cilvēka uzvedība un ķermeņa valoda. Var mainīties pat valodas gramatiskā struktūra. Diezgan tipisks meļu gājiens ir cenšanās attālināt pašu melu izteikšanas faktu, tāpēc viņi runā aplinkus un aizpilda valodu ar tukšām frāzēm.

Stāsts vai mudž no nevajadzīgas informācijas

Ja cilvēki grib noslēpt patiesību, viņi sāk strīdēties par sīkumiem, cenšas izvairīties no atbildes maina tēmu vai balss toni, protestē pret uzdoto jautājumu gan verbāli, gan fiziski. Tāpat arī bieži ir manāms, ka atbildes burtiski mudž no nevajadzīgas informācijas.

Profesors Matsumoto no savas pieredzes, skolojot topošos policijas darbiniekus, piebilst: ļoti daudzi cilvēki nervozē, kad viņus izvaicā policija, un tas ir vienkāršs rādītājs, kā pieķert melos. Reizēm labi darbojas arī cita taktika: var lūgt fragmentāri vai atpakaļejošā secībā izstāstīt to pašu stāstu. Izdomātie fakti cilvēku prātā parasti ir sarindoti hronoloģiskā secībā, tāpēc apgrieztā kārtībā tos izstāstīt ir grūtāk.

Pamela Meiere gan piebilst, ka ārējs uztraukums kā melu pazīme ir mīts. Viņa uzskata, ka svarīgākā lieta ir izmaiņas runasveidā un uzvedībā, nevis pats runasveids un uzvedība, kas cilvēkam varbūt ir raksturīgs jau no dzimšanas.

Esi vērīgs: melojot mainās arī seja

Ļoti svarīgi ir vērot cilvēka seju. Izmaiņas sejā arī var liecināt par melošanu. Viens no veidiem, kā zināt, ka tev melo – tas ir smaids. Īsts smaids ir redzams arī acīs, bet neīsts – kad smaida tikai lūpas.

Uzmanies, ja kāds runājot nicīgi pasmīn, un viens lūpu kaktiņš nolaižas uz leju. Diezgan droši, ka šis cilvēks nesaka taisnību.

Savukārt poligrāfa (pārbaudes ar melu detektoru) precizitāte ir atkarīga no paša pētnieka un viņa izvēlētajiem jautājumiem. Taču, kā jau atzinuši abi melu atpazīšanas eksperti, meļus diezgan droši var atpazīt arī tīri sadzīviskā veidā: uzmanīgāk pavērojot runātāju un izkopjot sevī spējas pamanīt nianses, kuras liecina par melošanu.

Kasjaauns.lv / Foto: Vida Press

Citi šobrīd lasa

Kas ir kautrīgais itālietis no "Sant Laurent Paris", kurš sievietēm piedāvā tērpties tik atkailinošās drēbēs 4
Monako princese Šarlēna parāda, ka ļoti lepojas ar saviem dvīņiem 3
Dumpinieku Ansi Bērziņu cietumā Čehijā vaino uzbrukumā sargam un vienīgo no visiem pārvadā rokudzelžos 39
Skatīt visus komentārus