Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Kopējas ģimeniskas gleznas tapšanā var iesaistīties arī pats mazākais ģimenes loceklis un arī tie, kas uzskata, ka ar mākslas darbu radīšanu ir uz “jūs”.

5 idejas spēlēm un radošām aktivitātēm ģimenes lokā 1

Bērni
2016. gada 12. maijā 08:40 2016. gada 12. maijā 08:40
Latvijā un daudzviet pasaulē 15. maijā atzīmē Starptautisko Ģimenes dienu, un tās mērķis ir pievērst uzmanību ģimenes neatsveramajai nozīmei katra cilvēka dzīvē, kā arī veicināt biežāku laika pavadīšanu kopā ar mīļajiem.Lūk, idejas 5 aktivitātēm ģimenei, lai šo dienu pavadītu radošā noskaņā.

1. Ģimenes kopgleznas radīšana

Kopīgi izveidojiet ģimenes gleznu, kas turpmāk izdaiļos kādu no jūsu mājas sienām. Gleznas tapšanā var iesaistīties arī pats mazākais ģimenes loceklis un arī tie, kas uzskata, ka ar mākslas darbu radīšanu ir uz “jūs”.

Nepieciešams:

Vispirms jāsagatavo gleznas pamatne. Tā var būt koka plāksne, lielformāta kartons, kanva, balts audums, kas nostiepts koka rāmī, kopā salīmētas papīra lapas. Gleznas radīšanai var izmantot guaša krāsas, zīmuļus, flomāsterus, krītiņus, ogli vai dabīgās krāsas, kuras viegli iegūt no bietēm, burkāniem, sarkanā kāposta. Arī palīglīdzekļi var būt dažādi, piemēram, otas, sūkļi, plaukstas, trafareti.

Darba gaita:

Kopīgi pēc savām vēlmēm un ieskatiem izdaiļojiet gleznas pamatu. Uz tā varat veidot vienotu zīmējumu vai katrs gleznot dažādus savstarpēji nesaistītus attēlus, kura vienojošais elements ir ģimene, jo tā ir Ģimenes dienai veltītā glezna!

2. Spēle, kas uzjautrinās,– “Vecmāmiņ, nāc palīgā!”

Ja šo dienu atzīmējat lielā radu pulkā, kopā varat uzspēlēt atraktīvu un aizraujošu spēli “Vecmāmiņ, nāc palīgā!”.

Noteikumi:

Kopīgi izvēlas vienu vadītāju, kas būs “vecmāmiņa”. Kamēr “vecmāmiņa” neskatās, pārējo dalībnieku uzdevums ir sadoties rokās un, tās neatlaižot, sapīties savā starpā, izveidojot mudžekli. Tad visi kopā sauc: “Vecmāmiņ, nāc palīgā!”. Spēles vadītājs jeb “vecmāmiņa” nāk un cenšas atpīt radīto jūkli. Lai spēle būtu interesantāka, var noteikt laiku, kurā jāpaspēj mudžekli atšķetināt.

3. Vēja zvanu darināšana

Vēja zvanu gatavošana ir aizraujošs process. To veidošanā varat izmantot visdažādākos materiālus – gliemežvākus, koka spriguļus, pērlītes, lentītes, auklas, stieples, rupju dziju, krāsainus stikla gabalus, CD diskus, akmeņus, dekorus, kas izgriezti no plastmasas pudelēm, veikalā nopērkamus zvaniņus, koka vai metāla plāksnes.

Nepieciešams:

•    materiāli dekorēšanai;

•    materiāli, kas rada patīkamu skaņu;

•    stieples, lentes vai auklas;

•    koka, plastikāta vai metāla pamats.

Darba gaita:

Vispirms jāizvēlas pamatni, pie kuras stiprināt pārējās detaļas. Tas var būt neliels koka dēlis, plastmasas vai metāla plāksne, kurā ar urbi izveidoti nelieli caurumi. Brīnišķīgu skaņu rada metāla vai koka caurules. Pie pamatnes ar auklu vai lenti piestipriniet metāla vai koka caurules, kuras ir dažāda garuma – tā tās dos atšķirīgu skaņu. Izveidotos vēja zvanus varat papildināt ar dažādiem sīkiem dekoratīviem elementiem.

Biezas un stingras auklas vietā varat izmantot arī makšķerauklu. Papildiniet to ar skaistiem, smalkiem dekoriem, piemēram, nokrāsotiem stikla vai plastmasas gabaliņiem. No plastmasas pudelēm varat izgriezt dažādas formas, piemēram, puķes, zvaigznes, sirdis, trīsstūrus utt. Izgrieztās figūras nokrāsojiet ar nagu laku, aerosolkrāsām vai guašas krāsām. Vēja zvanus papildiniet ar koka, stikla vai polimērmāla bumbiņām.

Kad vēja zvani gatavi, iekariet tos, mājas pagalmā esošajos, koku zaros.

4. Eksperiments – meistaro telefonu

Izmēģiniet izzinošu fizikas eksperimentu, ko varat realizēt gan iekštelpās, gan brīvā dabā. Jo īpaši patiks mazākajiem ģimenes locekļiem!  

Nepieciešams:

•    aukla, striķis, stieple;

•    divas papīra glāzes;

•    īlens vai adata;

Darba gaita:

Vispirms jāsagatavo glāzes. To apakšpusē ar īlenu vai adatu izdurt nelielu caurumu. Nogrieziet auklu, apmēram trīs metrus garu. Auklas galus izvest cauri glāzēs izveidotajiem caurumiem, galos iesienat lielus mezglus tā, lai aukla neizslīdētu.

Tad izmēģiniet, kā darbojas telefons. Katrs paņemat rokās vienu glāzi no jaunradītā telefona un nostājaties tā, lai aukla nostieptos. Viens no ģimenes locekļiem pieliek glāzi pie auss, bet otrs – pie mutes un kaut ko pasaka, pēc tam otrādi.

Eksperimentu varat turpināt, mainot auklas biezumu, materiālu, piemēram, mēģiniet atkārtot sarunu, iesienot starp glāzēm metāla stiepli. Darbošanās laikā centieties saprast, ar kuru materiālu skaņa “pārvietojas” vislabāk.

5. Papīra liešana

Bērniem patīk darboties pašiem, it īpaši ar plikām rokām pa ūdeni un dubļiem līdzīgu masu, tāpēc mājās sarīkojiet radošo darbnīcu ar papīra liešanu.

Nepieciešams:

•    vecas avīzes vai papes olu kastes;

•    ūdenī šķīstoša krāsa;

•    papīra līme;

•    elektriskais skavotājs;

•    šķēres;

•    koka rāmis (pagatavojamā papīra izmērā);

•    moskītu tīkls un balta auduma gabali (lielāki nekā rāmis);

•    veļas knaģi;

•    veļas aukla;

•    2 gludas plāksnes papīra saspiešanai;

•    liela ūdens bļoda rāmja iemērkšanai.

Darba gaita:

Iepriekšējā dienā nepieciešams izgatavot smelšanas rāmi un sagatavot avīžu masu. Pie koka rāmja ar diegu vai elektrisko skavotāju piestiprini moskītu tīklu. Šādu rāmi var aizstāt ar virtuves sietiņu. Kopā ar bērniem iepriekšējā dienā saplēsiet vecās avīzes vai olu kastes un iemērciet tās ūdenī.

Nākamajā dienā masu ielejat bļodā un pievienojat nedaudz papīra līmes. Masu kārtīgi samaisāt. Lai papīru padarītu krāsainu, masai varat pievienot ūdenī šķīstošu krāsu, piemēram, tušu, vai krāsainus kreppapīra gabaliņus.

Papīru no bļodas smeļat ar jau izveidoto rāmi, ļaujat ūdenim notecēt un tad masu uzklājat uz līdzenas virsmas, kurai pārklāts balts audums. Tad masu rūpīgi izlīdzini. Kad tas paveikts, uzklājat virsū vēl vienu auduma gabalu. Noslogojat plāksnes ar ko smagu. Pēc pāris minūtēm gatavo papīru izkarat uz veļas auklas, lai tas pilnībā izžūst. Kad papīrs būs izžuvis varēsiet uz tā zīmēt.

Materiāls tapis sadarbībā ar Valsts atbalsta programmu “Latvijas Goda ģimenes apliecība “3+ Ģimenes karte””.

www.godagimene.lv

Karlīna Timofejeva / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Skarbā romantika Abavas pakalnos. Ciemos pie Latvijas lielākajiem vīndariem Mārtiņa un Lienes Barkāniem
Skolā Krievijā atrod tualeti, ko drīkst lietot tikai "izredzētie" bērni 22
Prominences, sportisti, inteliģence... Kas šogad apmeklēja svinīgo svētku koncertu? 32
Pievienot komentāru