Par olšūnas donoru var būt tikai dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem.

Latvijā olšūnas varēs nodot tikai dzemdējušas sievietes 18

Sievietēm
2016. gada 31. maijā 17:10
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien izskatīšanai trešajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, nemainot normu, ka par olšūnas donoru var būt tikai dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem.

Iepriekš šo jautājumu vērtēja arī Sabiedrības veselības apakškomisija, tomēr tā vienojusies nepiedāvāt izmaiņas likumprojektā. Apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (V) informēja, ka šai pretrunīgi vērtētajai normai tika veltīta apakškomisijas sēde, un, uzklausot speciālistus, deputāti nerosināja mainīt likumprojektā iekļauto normu.

Šodien Sociālo un darba lietu komisijas sēdē piedalījās arī portāla "manabalss.lv" pārstāvji, informējot iniciatīvu "Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni", kuru ar saviem parakstiem atbalstīja vairāk nekā 1100 cilvēku.

Pēc diskusijām komisijas deputāti nolēma neizstrādāt jaunu priekšlikumu un nemainīt likumprojekta normu, ka par olšūnas donoru var būt tikai dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem.

Iepriekš likums paredzēja, ka olšūnu donore var būt sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem un nebija ietverts nosacījums, ka tā var būt tikai dzemdējusī sieviete.

Kā ziņots, aicinājumu pirms grozījumu Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā virzīšanas trešajam lasījumam pārskatīt normu par olšūnu donorēm izteica Saeimas Juridiskā biroja pārstāvji. Pret minēto normu iebilst arī tiesībsargs, skaidrojot, ka tā ierobežo cilvēktiesības.

Grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā arī paredz grūtniecei, kura vēlas mākslīgi pārtraukt grūtniecību, iespēju saņemt valsts nodrošinātu konsultāciju. Konsultācija būs brīvprātīga un būs iespējama pie ģimenes ārsta vai cita speciālista (ārsta psihoterapeita, ginekologa, vai citas ārstniecības personas), kurš ir apmācīts sniegt šādu konsultāciju. Iespēju saņemt šādu konsultāciju valsts nodrošinās no 2018.gada.

LETA/Foto: Shutterstock
Skatīt visus komentārus

Noteikti izlasi

  • Kāpēc lietuviešu puisis nošāva savu ģimeni? Viņa klasesbiedrene atklāj iespējamos cēloņus 129
  • Latviete un viņas dēliņš Īrijā kļūst par baisa nozieguma upuriem. Policisti sparīgi meklē pavedienus 14
  • Sieva Francijā pieķer vīru, kūtiņā seksuāli izmantojot savu vistu 12