Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Šis ir pirmais gadījums, kad kādam ir izdevies pierādīt, ka jebkas cits, izņemot olšūnu, savienojumā ar spermu ir spējīgs radīt pēcnācējus.

Nākotnē sieviete bērnu radīšanai, iespējams, vairs nebūs vajadzīga 78

Sievietēm
2016. gada 16. septembrī 07:19 2016. gada 16. septembrī 07:19
Ar visai interesanta eksperimenta rezultātiem nesen klajā nākuši britu zinātnieki no Bātas universitātes. Pētniekiem ir izdevies radīt pilnīgi veselus peļu mazuļus, iztiekot bez peļu mātītes olšūnu apaugļošanas. Peļu tēviņu sperma tikusi „apmānīta”, simulējot olšūnai līdzīgu vidi, un gala iznākums licis zinātniekiem secināt – nākotnē, iespējams, varēs iztikt bez sievišķā dzimuma lomas šajā procesā.

Eksperimenta veicēji sāka procesu ar neapaugļotu olšūnu, kuru, izmantojot specifiskas ķimikālijas, padarīja par tādu kā pseidoembriju. DNS dalīšanas un kontroles ziņā, šiem „viltus” embrijiem esot daudz līdzību ar parastām, piemēram, ādas šūnām. Pēc redzētā zinātnieki sprieduši, ka, ja pseidoembrijā injicējot spermu, iespējams radīt veselīgu augli, kādu dienu līdzīgs process varētu arī novest pie cilvēku radīšanas, iztiekot bez olšūnu šūnām, vēsta BBC.

Eksperiments pārrakstījis vēsturi

Zinātnieku izredzes nonākt līdz veiksmīgiem rezultātiem esot bijušas 1 pret 4. Universitātes profesors, viens no eksperimentā iesaistītajiem Tonijs Perijs BBC apgalvoja: „Šis ir pirmais gadījums, kad kādam ir izdevies pierādīt, ka jebkas cits, izņemot olšūnu, savienojumā ar spermu ir spējīgs radīt pēcnācējus – šie rezultāti būtiski maina 200 gadus vecus uzskatus.” Kā jau minēts, futūristiskajā veidā radītie peļu mazuļi bijuši pilnībā veseli, nodzīvojuši gana ilgu mūžu un dabiskā ceļā radījuši arī savus pēcnācējus.

Apaugļošanās process joprojām ir mistērija

Pētnieku mērķis bija labāk izprast apaugļošanas mehānismus, jo izrādās, ka procesi, kas norisinās pēc spermas saplūšanas ar olšūnu joprojām ir gana liela mistērija. Šī procesa laikā olšūna pilnībā noārda spermas DNS ķīmisko apvalku un „apģērbj” to no jauna. Tas liek spermai mainīt uzvedību un izturēties kā embrijam – šo procesu zinātniekiem pagaidām nav izdevies saprast.

Futūristiskajā veidā radītie peļu mazuļi bijuši pilnībā veseli, nodzīvojuši gana ilgu mūžu un dabiskā ceļā radījuši arī savus pēcnācējus.

Atklājums paver iespējas homoseksuāļu pāriem

Zinātnieki lēš, ka nesenais atklājums nākotnē varētu būtiski ietekmēt sabiedrību. „Pastāv iespēja, ka nākotnē tiks atklāts veids kā parastas ķermeņa šūnas, savienojot ar spermu, var izveidot par embriju,” stāsta profesors Perijs. Praktiski tas varētu nozīmēt divu vīriešu spēju radīt pēcnācējus, vienam ziedojot spermu, bet otram – sava ķermeņa šūnas. Tikpat reāla varētu būt arī viena paša vīrieša iesaiste pēcnācēja radīšanā, klīnikā savienojot sava ķermeņa šūnas ar spermu. Šāds mazulis tehniski būtu uzskatāms par neidentisko vīrieša dvīni. Eksperimentā iesaistītie gan uzsver, ka pagaidām šīs ir vien spekulācijas, taču pirms kāda laika kas līdzīgs izdevies arī ķīniešu pētniekiem – viņi radījuši spermu no cilmes šūnām un tad ar to veiksmīgi apaugļojuši olšūnu, rezultātā arī radot veselīgus pelēnus.

Paturpinot spekulācijas, Bātas universitātes profesors pieļauj, ka apvienojot abus pētījumu laukus, laika gaitā būtu iespējams rast veidu kā vairošanās procesā iztikt bez olšūnām un arī spermas. Frāncisa Krika institūta (Lielbritānija) profesors Robins Lovels-Badžs nesen apgalvojis: „Eksperimenta veicēju sajūsma ir saprotama. Pētījums, manuprāt, ir ļoti interesants un pavēstīs mums daudz ko nozīmīgu saistībā ar apaugļošanu un klonēšanu.”

Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock, Vida Press

Citi šobrīd lasa

Kāpēc Megana Mārkla nevar likt diadēmu, bet hercogiene Ketrīna var? 14
Foto: lielisks vakars ar brīnišķīgo Skuteli. Sajūsmā pat Renārs Kaupers 16
Dombrovskis vasarās ASV piestrādā par apkopēju 19
Skatīt visus komentārus