Mazuļa ģērbšanā jāievēro princips – labāk vairākas, bet plānas kārtas, nekā viena bezgala bieza.

Praktiski padomi, kā ģērbt mazuli rudenī. Izrādās, pārkarst ir pat sliktāk nekā nosalt 2

Sievietēm
2016. gada 7. oktobrī 16:09
Rudenī laiks ir tik mainīgs un dažāds, ka ne viena vien māmiņa vaicā – kā pareizi saģērbt mazulīti gan istabā, kad apkure vēl nav pieslēgta, gan arī ejot ārā pastaigās. Svarīgāko par bērna ģērbšanu atgādina klīnikas „Premium Medical” neonatoloģe Sarma Gaveika.

Istabas temperatūra 

Laikā, kad centrālā apkure daudzviet vēl nav pieslēgta, ir vērts apdomāt iespējas ieviest kādus alternatīvos istabas sildītājus. Īpaši svarīgi tas ir periodā, kad mazuļa termoregulācija nav nostabilizējusies – bērna pirmajos dzīves mēnešos. Ideālā variantā istabas temperatūrai būtu jābūt 20 grādu pēc Celsija. Ieteicams izvēlēties tādas apsildes ierīces, kas nepatērē skābekli pastiprināti.

Pamata drēbju kārta un silta jaciņa

Rudens ir tik mānīgs, ka brīžiem vecākiem šķiet – te bērns saģērbts par daudz, te par maz. Un tas ir tikai normāla, jo laikapstākļi mainās, gaisa temperatūra arī. Tāpēc mazuļa ģērbšanā jāievēro princips – labāk vairākas, bet plānas kārtas, nekā viena bezgala bieza. Ja ir vajadzība, kādu no kārtām var novilkt, bet, novelkot vienu biezo, bērns var palikt pārāk plāni apģērbts. Istabā mazulim var vilkt bodiju, bikses, jaku un dabīga materiāla vai vilnas zeķes. 

Cimdiņi un cepurīte arī istabā?

Lai arī dzīvoklī ir nedaudz zemāk par 20 grādiem pēc Celsija, laikā dzimušam bērniņam cimdus nav nepieciešams vilkt. Arī tad ne, ja vecākiem zīdaiņa rociņas šķiet pārāk vēsas. Tā ir norma, ja pirmajos dzīves mēnešos tās ķermeņa daļas, kas ir tālāk no sirds (tātad – rokas un kājas), ir vēsākas, jo netiek tik bagātīgi apgādātas ar skābekli kā vēlākos mēnešos, kad mazulis kļūst aktīvs. No vienas puses, vecāki jūtas mierīgāki, uzvelkot mazajam cimdus papildu drošībai, taču taktilo sajūtu attīstībai tie ir traucējoši. Brīvām rokām ir liela nozīme bērna attīstībā – var aptaustīt segas malu, savus vaidziņus, pieskarties vecākiem. 

Cepurīti mājās velk divos gadījumos: kad vēdina telpas un pēc vannošanas. Ja gadās vēsākas telpas, piemēram, ir 17 grādu pēc Celsija, arī var uzlikt cepurīti. Un tad var pamatdrēbēm pa virsu uztērpt vieglu, vēlams no dabīgiem materiāliem adītu jaciņu. Dažkārt, apmeklējot bērnu mājās, var redzēt, ka mazulis savīstīts pat četrās jakās, jo istabā tiešām pavēss. Taču no tā viņam pavisam silti nekļūst, jo ir grūti kustēties, līdz ar to tiek liegta iespēja dabiskā ceļā veicināt asinsriti.

Kad iet ārā

Ejot ārā, jāievēro tas pats princips – ir pamatdrēbes un plāns kombinezons. Tā kā rudens ir mainīgs un mānīgs, labāk ratos līdzi vadāt kādu sedziņu, ko nepieciešamības gadījumā var uzklāt papildus. Ja bērnam paliek karsti, ir vieglāk noņemt segu, nevis vilkt nost kādu no drēbju kārtām. Arī kombinezonu ieteicams izvēlēties no dabiskiem materiāliem. Būtiski ievērot, lai pēc ienākšanas no āra mazuļa kājas ir siltas.

Kas sliktāk – ja bērns mazliet nosalst vai nedaudz pārkarst?

Labi nav ne viens, ne otrs. Tomēr nedaudz sliktāka ir pārkaršana, ar to saprotot, ka ratos vienmēr būs gana silti, lai bērns nopietni nenosaltu un neapsaldētos (te nav runa par laiku, kad āra temperatūra ir virs 0 grādiem pēc Celsija). Ja mazulis ir sasvīdis, viņš ātrāk izjūt temperatūras izmaiņas, līdz ar to pastāv lielāki saaukstēšanās draudi. Ja ir sanācis, ka bērniņš ir sasvīdis, nevajadzētu viņu pārģērbt strauji. Labāk pa kārtai vilkt nost un nedaudz pagaidīt pēc katras, lai ķermenis pamazām atdziest. 


Mammamuntetiem.lv/ Foto: Shutterstock
Pievienot komentāru

Noteikti izlasi

  • Ar vērienu atklāj Rīgas Modes nedēļu 21
  • Izmeklēšana noslepkavotā Egila lietā pabeigta. Policijā atklāj liktenīgās dienas apstākļus 19
  • Tvaika ielas "Statoil" būs pirmais, kas pārtaps par "Circle K" 7