Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Ja vēlies kārtīgi izgulēties nedēļas nogalē, labāk ir iet gulēt agrāk, nevis celties vēlāk, uzskata miega kvalitātes pētnieki.

Kā brīvdienās gulēt, lai pirmdienas rītā nejustos noguris? 2

Māja un dārzs
2016. gada 5. martā 20:31 2016. gada 5. martā 20:31
Pēc grūtas darba nedēļas vienmēr ir patīkami brīvdienu rītos pagulēt ilgāk. Taču tavu veselību tas diez ko labi neietekmē. Brauna universitātes (ASV) Miega laboratorijas pētniece Brendija Rouna apgalvo, ka pārāk ilga gulēšana nedēļas nogalēs var novest pie tā, ka pirmdien jutīsies noguris.

Kāpēc, jūs vaicāsiet? Tas ir saistīts ar tava ķermeņa bioritmiem, kurus ietekmē dienasgaisma. Ja no pirmdienas līdz piektdienai tu mosties pulksten 7 no rīta, arī vakaros tavs organisms nogurst apmēram vienā un tajā pašā laikā. Tātad, ja nedēļas nogalē atļausi sev gulēt līdz pusdienlaikam, tavs iekšējais pulkstenis tiks traucēts un “nobīdīsies” par vairākām stundām. Svētdienas vakarā līdz ar to tu parastajā gulētiešanas laikā vēl nejutīsies noguris un vārtīsies pa gultu, nespēdams aizmigt. Galu galā tavas miegam veltītās stundas būs īsākās un pirmdienas rītā pamodīsies īgns un neizgulējies.

Pēc Rounas domām, lai iekšējais pulkstenis atgrieztos ierastajā ritmā, vajag apmēram trīs dienas. Tādējādi miega problēmas var ievilkties līdz pat otrdienai vai trešdienai. Ja vēlies kārtīgi izgulēties nedēļas nogalē, labāk ir iet gulēt agrāk, nevis celties vēlāk. Tad tavs iekšējais pulkstenis netiks “sabojāts”. Turklāt tas nebūt nenozīmē, ka nedēļas nogalēs tev jālec no gultas augšā tajā pašā laikā, kad darbdienās. Protams, var pagulēt stundiņu ilgāk – tas tavu diennakts ritmu nesabojās, saka Rouna.

Vēl viens variants – gulēšana dienā. Pētījumi liecina, ka pusdienlaika miegs var būt tikpat efektīvs kā papildu stunda naktī. Svarīgākais ir ņemt vērā pašu galveno principu – piemērotākais laiks pusdienlaika gulēšanai ir starp pulksten 14 un 16. Ja dosies nosnausties vēlāk, tas var ietekmēt tava nakts miega kvalitāti. Un vēl – neguli ilgāk par 30 minūtēm. Pretējā gadījumā tu atkal atņemsi nakts miegam paredzēto laiku un pirmdienas rītā pamostoties jutīsies vēl vairāk noguris.

Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Rīdzinieks Deniss nopircis dzīvokli, kas trīc no trolejbusiem. Neko darīt īsti nevar 23
Bērniem NAV jāpieskata mazie brāļi vai māsas. Psihoterapeite: "Neuzkraujiet vecākajiem bērniem savus pienākumus!" 66
FOTOREPORTĀŽA: Latvijas labākie skatuves mākslinieki ierodas uz “Spēlmaņu nakts” ceremoniju 10
Pievienot komentāru