Pirms izgriezt punduraugļu koku, vēlams konsultēties ar speciālistu, bet, puspundurus un vecos lielos kokus izgriežot, jātiek vaļā no stāvajiem, krusteniski saaugušajiem un slimajiem zariem.

Dārza darbi pavasarī. Kā pareizi izgriezt augļu kokus un krūmus 2

Noderīgi ikdienā
2016. gada 6. aprīlī 17:06 2016. gada 6. aprīlī 17:06
Veciem ogulājiem izgriež sausos zarus, tad aplūko, vai spēcīgo zaru nav par daudz un vai salapojis krūms nenoēnos pats sevi un ražu. Izgriež tā, lai veidojas skrajš un regulāri veidots krūms. Aplūko krūmu no augšas (vai nav par biezu) un no sāniem (vai ir simetrisks un nav noliekušos un krustenisko zaru – tos izgriež).

* Jaunos ogulājus izgriež saudzīgāk pēc tāda paša principa. Nevajadzīgos zarus var nogriezt līdz ar zemi. Var atstāt arī aptuveni 10 cm augstus celmiņus, taču jārēķinās, ka ar gadiem celmiņi kaitēs kopskatam un šā vai tā tos vajadzēs izlauzt. Nolīkušu zaru var nogriezt tikai daļēji, lai atauga tiecas uz augšu un zars tomēr ražo.

* Pirms izgriezt punduraugļu koku, vēlams konsultēties ar speciālistu, bet, puspundurus un vecos lielos kokus izgriežot, jātiek vaļā no stāvajiem, krusteniski saaugušajiem, slimajiem zariem, pārāk nolīkušajiem un sīku blīvu (gaismu necaurlaidīgu) zarojumu veidojošajiem zariem. Ja jākāpj augstāk, nekā ļauj dārza kāpnes, labāk uzticēt šo darbu arboristam (labiekoki.lv; kokuserviss.lv; arborists.lv un citi).

* Koku vainagu pēc izgriešanas aplūko no sāniem – ja nepieciešams nolīdzina vainaga formu.

* Kokaugu rētas vietas apziež ar Lerāna ziedi, potvasku vai aizkrāso ar krāsu.

* Dekoratīvos krūmus sēdina, apgriežot ataugušās, nevienādās galotnes. Pārāk blīvi saaugušos – retina (piemēram, bieziem hortenziju krūmiem var nākties izņemt pat trešdaļu zariņu).

Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Porziņģis parādījis, kādos īpaši patriotiskos apavos šovasar spēlēs Latvijas izlasē 14
Mārtiņš Rītiņš paziņo, ka pēc 23 gadiem pamet Latvijas labāko restorānu 31
Uz "mazo Kurzemi" Anglijā dodas strādāt, lai atmaksātu paņemtos ātros kredītus 28
Pievienot komentāru