Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Zoologs Vilnis Skuja rāda mazdēlam Bruno bebru kanālu pie Pēterezera. Pēterezera dabas takas aprakstā teikts, ka to var iziet stundas laikā. Man šeit vienmēr ir tik interesanti, ka ātrāk par divām stundām nekad pie auto neesam atgriezušies.

Uz Slīteri, kur zied orhidejas. Gājiens dabā ar Anitru Toomu

Zaļās dzīves ABC
2016. gada 16. jūnijā 15:58 2016. gada 16. jūnijā 15:58
Latvijas daba ir tik skaista un sugām bagātīga, ka, pat staigājot gadiem pa vienām un tām pašām takām, nemitīgi atklājas kas jauns. Jau septiņus gadus dzīvoju Mazirbē un vēlos jums parādīt savas iemīļotākās dabas vietas.

Tā kā šeit jau kopš 1923. gada ir aizsargājama teritorija, kas gadu gaitā paplašinājusies, tad loģiski, ka arī sugu bagātības te ir neizsmeļamas.

Putnu vērotāji Kolkas ragā pavasara un rudens migrāciju laikā no agra rīta jau ķīķerē teleskopos, bioloģijas studenti te iziet vasaras zaļo praksi, tauriņu entuziasti pāris gados Dundagas novadā novērojuši 76 dienas tauriņu sugas un izvirzījuši novadu pirmajā vietā valstī. Pat ja tu vēl neatšķir sugas, būsi sajūsmā par piekrastes dabu, kangaru un vigu neparasto ainavu, turklāt pludmale te parasti ir bez cilvēkiem.

Par Latvijas īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām rūpējas Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas Dabas aizsardzības pārvalde. Nesen beidzās vērienīgs projekts, visā Latvijā izveidojot dabas takas, atpūtas vietas un skatu torņus, Natura 2000 teritorijās ieguldot 2,5 miljonus eiro no Eiropas Kohēzijas fonda. Nu var teikt kā baznīcā: “Nāciet, viss ir sataisīts!”

Zinu, vasara paies ātri, un gaidīt nav laika. Iesaku izpētīt Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļa vietni daba.gov.lv, kur sadaļā Tūristiem ir gan interaktīvā karte, gan apraksti par dabas jaukumiem. Kad būsiet jau ceļā, noderēs lietotne Dabas tūrisms, kuru varat lejuplādēt savos glāstāmajos tālruņos, un galvoju, neapmaldīsieties un nevienai takai garām nepabrauksiet.

Jūlija sākumā mūspuses kāpās uzzied sarkanās cefalantēras. Kā jau orhidejas, šie ir aizsargājami augi, ierakstīti Sarkanajā grāmatā. Neplūc, bet ar cieņu aplūko greznos ziediņus, kādus citur neredzēsi.

Īsta ceļotāja simbols varētu būt lielais nātru raibenis jeb admirālis, kas pie mums ierodas kopā ar dienvidvējiem no Dienvideiropas.

Trenējot sirds izturību, uzkāp vienīgajā tik tālu sauszemē uzbūvētajā 24 metrus augstajā Šlīteres bākā. Skaidrā laikā binoklī redzēsi Sāremā salu ar melnbalto Irves bāku, bet Ventspils virzienā Irbenes radioteleskopu.

Kad vairākas stundas esat baudījuši dabas daili, gribas ēst. Tad jābrauc uz Mazirbi, kur atrodas veikals, bet svētku laikā pie Līvu tautas nama sabrauc vietējie amata meistari ar kūpinātām zivīm un nacionālo lepnumu sklanduraušiem. Attēlā – Elma Zadiņa, kas cep ne tikai izcilus raušus un maizi, bet arī māca ēst putru no pūteļmiltiem. Ja ceļmalā iepretī Sudrablīčiem redzi uzrakstu Kūpinātas zivis, noteikti nogaršo mūspuses labākā zivju kūpinātāja Agra Vandzoviča butes.

Slīteres kaļķainajā purviņā šajā laikā zied dažādas orhidejas un arī kukaiņēdājs augs – parastā kreimule Pinguicula vulgaris. Ziedi ir sīciņi, bet, ja uzmanīgi raudzīsies, pamanīsi.

“Kas Jauns Avīze” / Foto: Anitra Tooma, Vilnis Skuja

Citi šobrīd lasa

Kristapa Porziņģa brālis panācis savu? Viņu tagad Ņujorkā uztver daudz nopietnāk 14
Par iebraukšanu Ogrē turpmāk varētu būt jāmaksā 122
"Tas bija traki..." Norvēģus izbiedē un arī sajūsmina iespaidīga dabas parādība 5
Pievienot komentāru