Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X

Brīnumainās tehnoloģijas: vēro putnus savās mājās, pat nepieceļoties no krēsla 2

Zaļās dzīves ABC
2016. gada 26. jūnijā 08:36 2016. gada 26. jūnijā 08:36
Putnu vērošana datora ekrānā ir jauno tehnoloģiju laikmeta sniegtā iespēja vērot dabu no mājas vai biroja krēsla. Kad pirms vairākiem gadiem ar sāpošu muguru biju spiesta maiju pavadīt gultā, liels piedzīvojums bija mazo ērgļu vērošana dienā un meža pūču – vakarā.

Pūces vēroju holandiešu vietnē beleefdelente.nl, jau vairākus gadus

tiešsaistes kamerās

varam vērot arī Latvijas un Igaunijas putnus. Vietnē dabasdati.lv sadaļā Skaties tiešraidi! pašlaik var skatīt melno stārķu, vistu vanagu un zivjērgļu ģimenes dzīvi.

Stārķi, vanagi un ērgļi

Mazuļi ir izšķīlušies, un vecāki par viņiem gādā – ne tikai silda un sargā no plēsējiem, nes ēdamo, bet arī sargā no karstajiem saules stariem un pat dzirdina.

Melnā stārķa ligzda atrodas Sēlijā, nelielas upītes krastā vecā ozolā. Zīlei un Ozolam no četrām olām maija vidū izšķīlās divi mazuļi. Vislielākos uztraukumus sagādāja jūras ērglis, kas krietnu laiku uzturējās ligzdā un liedza vecākiem sildīt olas. Ja viss būs labi, melno stārķu mazuļu dzīvi ligzdā varēsim vērot līdz jūlija beigām, jo putnēni tajā uzturas apmēram 65 dienas.

Tiešraidē iespējams vērot Rīgas vistu vanagu ligzdu, kas iebūvēta papelē. Pērn visas olas izēda vārna, šogad MistersX un Margo sāka audzināt divus mazuļus, kas izšķīlās 11. un 13. maijā. 2. jūnijā viens vanadzēns apgredzenots. Vārgākais, kam ornitologi ilgu mūžu neprognozēja un neapgrūtināja ar gredzenu, 6. jūnija naktī izdzisa. Izdzīvojušais putnēns jau sāk kāpt laukā no ligzdas un pavisam to pametīs pēc pāris nedēļām.

Zivjērgļu Juma un Laimas ligzda atrodas ļoti skaistā vietā Vidzemē. Pērn ligzdā izauga trīs ērglēni, arī šogad maija nogalē izšķīlās trīs mazuļi, kas nu jau brangi apvēlušies. Mazuļi ligzdā dzīvos pāris mēnešus.

Brīdinājums: var būt nepatīkami skati

Jūras ērgļu ligzdu apmeklē vienīgi ziņkārīgi mazputniņi un retu reizi kāds ērglis, bet mazuļu tajā nav. Ligzdas saimniece Durbe pagājušā gada nogalē gāja bojā, vairāki tēviņi pavasarī te gaidīja kādu citu dzīvesbiedri, bet neveiksmīgi.

Lielo dumpju ligzda kopš 26. maija ir tukša, visas piecas olas izēda Amerikas ūdele. Arī abas ar tiešsaistes kamerām aprīkotās mazo ērgļu ligzdas Mētrienas pusē ir tukšas: Vidzemē šogad ir liels sausums, un putni ligzdas pametuši, laikam saprot, ka nav nemaz vērts dēt un perēt, nebūs peļu un kurmju, ar ko mazuli izbarot.

Putnu dzīves vērošana un apspriešana lieliski satuvina cilvēkus, un visi tikās 18. jūnijā Garciemā.

Tie, kas neklātienē putnu sabiedrībā uzturas dienām, traģiskos brīžus uztver ļoti personīgi. Tāpēc ne velti vietnē dabasdati.lv ir brīdinājums atcerēties, ka jūs redzat dabu bez kādiem izskaistinājumiem: “Mēs esam tikai vērotāji. Ne visām sezonām būs pozitīvs noslēgums. (..) Dažkārt var būt smagi vērot notiekošo. Grūtību, kuras tiek pārvarētas dabā, apzināšanās ļauj vēl augstāk novērtēt izdošanos.”

Anitra Tooma, “Kas Jauns Avīze” / Ekrānuzņēmums no dabasdati.lv


Citi šobrīd lasa

Tur sapņo nokļūt ikviens vīrietis! Ieskats “Victoria's Secret” modeļu ģērbtuvēs 26
No teroristu gūsta atbrīvotā ģimene beidzot sniedz emocionālu un atklātu interviju kopā 27
Kas tur labs, un kādas ir cenas? Fotoreportāža no Centrāltirgus rudenī 7
Pievienot komentāru