Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Amerikāņu režisors Spaiks Lī un aktrise Džada Pinketa-Smita gatavi boikotēt „Oskaru” pasniegšanas ceremoniju.

Skandāls Holivudā iet plašumā. Jau otro gadu nav nominēts neviens melnādainais 25

Slavenības
2016. gada 20. janvārī 19:41 2016. gada 20. janvārī 19:41
Amerikāņu režisors Spaiks Lī un aktrise Džada Pinketa-Smita plāno boikotēt ASV Kinoakadēmijas balvu „Oskars” pasniegšanas ceremoniju, jo nomināciju sarakstā neesot pārstāvēti melnādainie aktieri. Pikts par notiekošo ir arī dāmu mīlulis aktieris Džordžs Klūnijs.

"Kā tas ir iespējams, ka otro gadu pēc kārtas visi 20 aktierspēles kategoriju nominanti ir baltie? Un nesāksim pat runāt par pārējām kategorijām," tvītoja Lī, izmantojot mirkļbirku "OscarsSoWhite" (""Oskari" ir tik balti"). "40 baltie aktieri divu gadu laikā, bet neviena melnādainā. Vai mēs neprotam tēlot?"

"Šī ir grūta, taču nozīmīga saruna," teica ASV Kinoakadēmijas prezidente Šerila Būna Aizeksa. Viņa norādīja, ka esot "sarūgtināta un vīlusies par iekļaušanas trūkumu".

"60. un 70.gados Kinoakadēmijai bija jāpiesaista gados jauni dalībnieki, lai balvas būtu aktuālas un nozīmīgas," skaidro Aizeksa. "2016. gadā jāiekļauj visas šķautnes - dzimumu, rasi, tautību un seksuālo orientāciju."

ASV Kinoakadēmijas dalībnieki ir apmēram 6000 kino industrijas profesionāļu, kas tiek ievēlēti uz mūžu. Saskaņā ar 2012.gada pētījumu gandrīz 94% Kinoakadēmijas balsotāju ir balta ādas krāsa, turklāt vairums ir vīrieši.

Laikraksts "The Times" atklāja, ka "Oskaru" balsotāju vidū tikai 2% ir melnādaini, bet latīņamerikāņu ir vēl mazāk. Balsotāju vidējais vecums ir 62 gadi.

Pinketa-Smita sacīja, ka neapmeklēšot svinīgo balvu pasniegšanas ceremoniju 28. februārī.

"Lūgšanās pēc atzinības vai tikai tās prasīšana mazina cieņu un spēku. Mēs esam cienīgi un spēcīgi cilvēki," viņa sacīja "Facebook" publicētā video.

Pinketas-Smitas vīrs Vils Smits netika nominēts "Oskara" balvai par lomu sporta filmā "Concussion" ("Satricinājums"). Izvirzīts netika arī filmas "Beasts of No Nation" aktieris Idriss Elba, kurš saņēma spīdošas kritiķu atsauksmes un kuram tika prognozēta vismaz "Oskara" balvas nominācija.

Bez nominācijām palika arī hiphopa filmas "Straight Outta Compton" aktieri un režisors.

Melnādaino aktieru aizstāvībā nu iesaistījies arī mammu mīlulis Džordžs Klūnijs.

Nu skandālā iesaistījies arī amerikāņu aktieris Džordžs Klūnijs, kurš nopēlis ASV Kinoakadēmiju par "iešanu nepareizajā virzienā”. "Atskatīsimies 10 gadus senā pagātnē. Tad ASV Kinoakadēmija strādāja labāk," norāda Klūnijs. "Padomājiet, cik daudzi afroamerikāņi tika nominēti. Es nedomāju, ka problēma slēpjas tikai tajā, kādus aktierus izvēlas. Drīzāk jājautā, kādas iespējas tiek dotas minoritātēm kino, it īpaši augstvērtīgās filmās?"

54 gadus vecais Klūnijs uzskata, ka melnādainajiem kino jomas profesionāļiem "ir taisnība, ka industrijā viņi nav pietiekami labi pārstāvēti". Viņš uzsvēra, ka tādas filmas kā "Creed" ("Rokijs: Krīda mantojums"), "Concussion" ("Satricinājums"), "Beasts of No Nation" un "Straight Outta Compton" bija pelnījušas vairāk "Oskara" nomināciju.

"Ap 2004. gadu bija daudz melnādainu nominantu, piemēram, Dons Čīdls un Morgans Frīmens," teica Klūnijs. "Toties tagad pēkšņi ir sajūta, ka ejam nepareizajā virzienā. Netika piešķirtas nominācijas, kuras bija pelnītas."

Filmas "Star Wars: The Force Awakens" ("Zvaigžņu kari: Spēks mostas") aktrise Lupita Njongo sacīja, ka esot "vīlusies par iekļaušanas trūkumu" šī gada "Oskara" nomināciju sarakstā.

Njongo 2014. gadā saņēma "Oskara" balvu kategorijā "Labākā otrā plāna aktrise" par tēlojumu vēsturiskajā filmā "12 Years a Slave" ("12 gadi verdzībā"). Viņa paziņoja, ka pievienojoties tiem, kuri "prasa pārmaiņas", un balvām vajadzētu "daudzveidīgi atspoguļot labāko, ko mūsu māksla šobrīd var piedāvāt".


Kasjauns.lv/LETA / Foto: AFP, Vida Press

Citi šobrīd lasa

Martinu Dukuru diskvalificē. Mūsu skeletona zvaigzne paliek bez devītā Pasaules kausa uzvarētāja titula 157
Mazs zēns, neviena nepieskatīts, Pļavniekos izkrīt pa 3. stāva logu; viņu sniegā atraduši garāmgājēji 35
Maligina atraitne Elīna pieprasīs sev pienākošos mantojumu 199
Skatīt visus komentārus