Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Šimpanzes prot plānot nākotni 6

Trakā pasaule
2009. gada 12. jūnijā 13:22 2009. gada 12. jūnijā 13:22
Zviedru zinātnieki secinājuši, ka mērķtiecība nav tikai cilvēkam vien raksturīga īpašība.

Brīvā dabā šimpanzes, visticamāk, ir vēl labākas plānotājas, jo no tā atkarīga arī viņu izdzīvošana sarežģītos apstākļos.

Jēvles (Zviedrija) zoodārza šimpanze (31) lieliski apliecinājis, ka arī pērtiķim ir sapratne par to, kas ir pagātne un nākotne un tas spēj apzināti gatavoties nākotnē gaidāmiem notikumiem!

Nevienu pārāk neizbrīnīja fakts, ka šimpanze Santino mēdz apmētāt apmeklētājus un kopējus ar akmeņiem. Viņš tomēr ir sava pērtiķu bara barvedis, un tāda uzvedība ir pilnībā pieņemama.

Zinātniekus ieinteresēja tikai viens fakts: kur Santino ikreiz ņem akmeņus, kad pie apvāršņa parādās kāds cilvēks? Šimpanzes rūpīgie plāni atklājās, kad zoodārza darbinieki nolēma rūpīgāk pārbaudīt pērtiķu iežogojumu. Viņi tur atrada slēpni, kur Santino glabāja akmeņus. Kamēr citas acis neredz, zoodārza huligāns pa kluso vāca akmeņus un lika tos šajā slēpnī, lai būtu gatavs uzbrukumam, tiklīdz viņa tuvumā atkal parādīsies kāds cilvēks.

Par laimi zoodārza apmeklētājiem, Santino nav pārāk trāpīgs akmeņu metējs, tāpēc ne reizi cilvēkam pa pieri nav trāpījis. Taču pateicoties šai 31 gadu vecajai šimpanzei, zinātnieki nonākuši pie atklājuma, ka pērtiķis līdzīgi kā cilvēks spēj būt mērķtiecīgs un apzināti gatavoties notikumiem nākotnē. Pētniekus vēl vairāk pārsteidzis tas, ka pērtiķis bija iemanījies vākt akmeņus, kad neviens to neredz. Lundas universitātes zinātnieks Matiass Osvats norāda, ka Santino ikreiz rīkojies ļoti uzmanīgi. Tiklīdz viņš pamanījis, ka to kāds novēro, viņš tūlīt pat mitējies vākt akmeņus un tēlojis absolūti nevainīgu pērtiķi. Profesors Osvats apliecina, ka šie bijuši pirmie pierādījumi tam, ka arī dzīvniekiem piemīt spēja plānot.

Zinātnieki arī izpētījuši, ka akmeņus dzīvnieks vācis, būdams mierīgā un nosvērtā garastāvoklī, kurpretim, kad viņš ar tiem mētājies, Santino bijis manāmi aizkaitināts. Tas tikai pierāda, ka šimpanzei ir attīstīta apziņa. Izrādās, tie spēj analizēt pagātni, domāt par nākotni un gatavoties gaidāmiem notikumiem.

Doktors arīdzan izteicis domu, ka brīvā dabā šimpanzes, visticamāk, ir vēl labākas plānotājas, jo no tā atkarīga arī viņu izdzīvošana sarežģītos apstākļos. Kurpretim zoodārza pērtiķim nekad nav vajadzējis aci pret aci saskarties ar briesmām, kādas jāpieredz savvaļas ciltsbrāļiem diendienā.

Santino ir dzimis Minhenes zoodārzā Vācijā 1978. gadā. Piecu gadu vecumā viņš nosūtīts uz Jēvles zoodārzu Zviedrijā. Par sava pērtiķu bara barvedi viņš kļuva 16 gadu vecumā. Brīvā dabā šimpanzes dzīvo aptuveni 50 gadu, bet nebrīvē var sasniegt arī 60 gadu vecumu. Tā, ka Santino vēl ir gana ilgs laiks, lai pilnveidotu savas spējas un plānošanas prasmi.

Gundega Oliņa, Foto: Bulls Press

Citi šobrīd lasa

Asinis stindzinošs VIDEO: šaušalīga motociklistu avāriju virkne Krievijā 29
FOTO: Kādi tik brīnumi nav izaudzēti Latvijā! Izstādē rāda pie mums izaugušus retus dārzeņus, augļus un garšaugus 3
FOTOSTĀSTS par džentlmeņu štellēm: kā Mārtiņš ar 15 citiem baikeriem izkaifoja Kurzemi 5
Skatīt visus komentārus

Жена российского футболиста сняла его на видео с проституткой в бане

Алла Пугачева зажгла на детском празднике в леопардовом костюме