Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Uz Mihaila Barišņikova monoizrādes "Vēstule cilvēkam" pirmizrādi steidza dažādu sabiedrības slāņu pārstāvji. Dārgākās biļetes uz izrādi sasniedz pat 250 eiro.

Vējoņi, Vaikule, Lavents... Visi steidz uz Barišņikova monoizrādi "Vēstule cilvēkam". FOTO 76

Slavenības
2016. gada 3. augustā 21:29 2016. gada 3. augustā 21:29
Latvijas Nacionālajā operā un baletā šovakar pirmizrādi piedzīvoja pasaulslavenā baltdejotāja Maihaila Barišņikova monoizrāde "Vēstule cilvēkam". Viesu vidū bija daudz Latvijā un Krievijā sabiedrībā zināmu ļaužu, Valsts prezidentu Raimondu Vējoni un pirmo lēdiju Ivetu Vējoni ieskaitot.

Lielākā daļa viesu uz pirmizrādu ieradās saviesīgi posušies - pirms tam vairākas stundas pavadījuši pie frizieriem un stilistiem, bet daži uz izrādi devās, ja tā var izteikties, mugurā vilkuši to, kas patrāpījies pa rokai.

No Latvijas puses viesu vidū bija Latvijas prezidents Raimonds Vejonis ar kundzi, ekspremjers Māris Gailis, Rīgas mērs Nils Ušakovs ar kundzi Ivetu, Laima Vaikule un citi sabiedrības krējuma pārstāvji. Tāpat viesu vidū bija populārais krievu humorists Leonīds Jarmoļņiks.

Nav brīnums, ka Operas namu apmeklēja daudz augstu viesu, jo te notika Baltijas pirmizrāde režisora Roberta Vilsona un aktiera, bijušā baletdejotāja Mihaila Barišņikova veidotajai monoizrādei "Vēstule cilvēkam".

Monoizrāde "Vēstule cilvēkam" Rīgā būs skatāma piecus vakarus - līdz 7.augustam ieskaitot.

 

Barišņikovs iepriekš stāstīja, ka monoizrāde "Vēstule cilvēkam" nav dejas šovs, bet gan teātra projekts. Iestudējuma pamatā ir poļu izcelsmes baletdejotāja un horeogrāfa Vāclava Ņižinska 1919.gadā sešu mēnešu garumā rakstīta dienasgrāmata, kurā dejotājs dokumentējis savus pārdzīvojumus un izgaismo savas garīgās veselības sabrukumu.

Barišņikovam šī ir jau otrā sadarbība ar režisoru Vilsonu. "Izrāde ir Vilsona vīzija. Man patika strādāt ar režisoru, lai gan tas nebija viegli. Vilsons ir neparasts režisors. Darbs ar viņu prasa lielu pacietību un atdošanos," atklāja Barišņikovs.

Tāpat viņš klāstīja, ka baletdejotājiem Ņižinska vārds saistās ar pagātnes izpratni. Cilvēkus intriģē laiks, kurā strādāja Ņižinskis. Barišņikova skatījumā Ņižinskis bija horeogrāfijas ģēnijs un viņu var uzskatīt par pirmo avangarda horeogrāfu. "Ņižinskis bija radikāls tā laika horeogrāfs, kurš balstījās uz saviem instinktiem un vīzijām," piebilda Barišņikovs.

Dejotājs skaidroja, ka izrādei "Vēstule cilvēkam" ir neparasta struktūra. Lai arī tas ir teātra projekts, iestudējumu no sākuma līdz pat beigām pavada kustības. Izrādē dzīvajā izpildījumā skan arī Barišņikova balss, kas būs saklausāma kā krievu, tā arī angļu valodā, bet bez tam iestudējumā izmantoti arī balsu ieraksti.

Izrāde "Vēstule cilvēkam" ir jauna - tā iestudēta 2015.gadā Itālijā, Spoleto. Rīgā izrāde būs skatāma viesizrāžu tūres laikā.

Savas slavas virsotnē Ņižinskis (1889-1950) tika atzīts par vienu no izcilākajiem Rietumu kultūras baleta māksliniekiem. Viņš bija arī slavenā Sergeja Djagiļeva Krievu baleta trupas dalībnieks un modernā baleta horeogrāfijas pamatlicējs. Viņa sākotnējie darbi ir "Fauna diendusa" un "Svētpavasaris". Trešajā gadu desmitā Ņižinskim sākās garīgas problēmas, tādēļ viņa dienasgrāmatas, kas tapušas laikā no 1919.gada 19.janvāra, dokumentē jaunā vīrieša garīgās veselības sabrukumu.

Mūsdienu skatītājiem diemžēl nav iespējas redzēt Ņižinski dejojam, jo viņa uzstāšanās nav dokumentētas.


Kasjauns.lv / Foto: Eduards Paņičevs

Citi šobrīd lasa

Juriste Olsena saka: ja nāktos saslimt ar vēzi, viņa emigrētu. To pašu darītu draugi un paziņas 88
FOTO: posts un "spoki" valda kādreiz spožā slēpošanas kūrortā Dienvidkorejā 4
Blogeris Jaroslavs priecē ar sevišķi pikantu bildīti - dupsi apaļu kā pilnmēness 51
Skatīt visus komentārus