20 eiro banknote ir trešā otrās sērijas naudas zīme. 2013.gadā tika izlaista Eiropas sērijas piecu eiro, bet 2014.gadā - desmit eiro banknote.

Apgrozībā nonāk jaunās 20 eiro banknotes 1

Bizness un ekonomika
2015. gada 25. novembrī 11:36 2015. gada 25. novembrī 11:36
Šodien Latvijā un pārējā eirozonā apgrozībā nonāk jaunās 20 eiro banknotes.

Jaunā naudas zīme ir līdzīga pirmās sērijas 20 eiro banknotei, bet tai ir uzlabots dizains un drošība.

20 eiro banknotes ir visizplatītākās Latvijā - to īpatsvars starp eiro banknotēm ir 29%. Nākamā populārākā ir 50 eiro banknote, kuras īpatsvars ir 26%, un desmit eiro banknote ar 25%.

Jaunās 20 eiro banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski ar komercbanku un inkasācijas kompāniju starpniecību. Latvijas Bankā no komercbankām ienākošās pirmās sērijas banknotes tiks aizstātas ar otrās sērijas banknotēm. Iedzīvotājiem un arī uzņēmējiem nekur nav jāiet speciāli mainīt savu naudu, jo viss notiks automātiski skaidras naudas apstrādes ciklā un pirmās sērijas banknotes saglabā savu vērtību bez laika ierobežojuma.

Latvijas Banka ir laikus nodrošinājusies ar jauno banknošu krājumiem - tās sagādātas pietiekamā apjomā.

Gatavošanās jaunās 20 eiro banknotes ieviešanai notika ilgāk nekā gadu - veikti naudas automātu un citu iekārtu testi, pārbaudīta programmatūra un risināti citi tehniski jautājumi. Uzņēmējiem, kas izmanto skaidru naudu, piemēram, bankām, degvielas un dzērienu tirgotājiem, autostāvvietu pakalpojumu sniedzējiem, bija liela interese par iespēju ar Latvijas Bankas ekspertu palīdzību pārbaudīt iekārtu darbību.

20 eiro banknote ir trešā otrās sērijas naudas zīme. 2013.gadā tika izlaista Eiropas sērijas piecu eiro, bet 2014.gadā - desmit eiro banknote.

Latvijas Bankas pieredze ar jaunās desmit eiro banknotes ieviešanu liecina, ka tā pakāpeniski iekaro vietu maciņos, un vienu gadu un divus mēnešus kopš tās ieviešanas pirmās sērijas desmit eiro banknotes ir sastopamas arvien retāk.

Eiropas sērijas banknotes pakāpeniski aizstāj pirmās sērijas banknotes. Tuvāko gadu laikā iedzīvotāju maciņos nonāks arī pārējo nominālu (50, 100, 200, 500 eiro) banknotes ar uzlabotu dizainu un drošības pazīmēm.

Eirozonā apgrozībā ir septiņu nominālvērtību eiro banknotes - 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro, un uz tām attēloti dažādu Eiropas vēstures periodu arhitektūras stili. Uz piecu eiro banknotes attēlots antīkais periods, 10 eiro - romānika, 20 eiro - gotika, 50 eiro - renesanse, 100 eiro - baroks un rokoko, 200 eiro - 19.gadsimta tērauda un stikla arhitektūra, 500 eiro - 20.gadsimta arhitektūra. Katrai banknotei izmantota cita dominējošā krāsa.

Eiro banknotēs iestrādāti dažādi pretviltošanas elementi, otrās sērijas eiro banknotēs izmantoti jaunākie sasniegumi banknošu tehnoloģijā, tostarp jauni pretviltošanas elementi, kas nodrošinās labāku aizsardzību pret viltojumiem. Dažos jaunās sērijas eiro banknošu pretviltošanas elementos iestrādāts Eiropas - grieķu mitoloģijas tēla - portrets, tāpēc tās sauc par Eiropas sērijas banknotēm.

LETA / Foto: Ieva Čīka/LETA

Citi šobrīd lasa

"Nekad stulbās diētas neesmu ievērojusi" - jeb atklāti par to, kā ēd supermodeles 1
40 gadu vecumā viņš nolēma: turpmāk sekošu savai sirdij. Kas patiesībā ir bestselleru "alķīmiķis" Koelju 7
10 centi par vienu pudeli! Uzņēmīgi ļaudis netūļājas un pelna no tukšās taras 22
Pievienot komentāru