Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Šī nav pirmā reize, kad kažokādās noteikta bīstamu ķimikāliju klātbūtne.

Kažokādu apģērbos atklāj bīstamas toksiskas vielas 4

Bizness un ekonomika
2016. gada 14. janvārī 16:09 2016. gada 14. janvārī 16:09
Neatkarīgā Vācijas laboratorijā veiktos testos noteikts bīstams toksisku ķimikāliju daudzums pazīstamu zīmolu bērnu apģērbos ar kažokādas detaļām.

Jaunā pētījumā Nīderlandē tika pārbaudīti tādu pazīstamu zīmolu kā “Canada Goose”, “Versano”, “Woolrich”, “Nickelson” un “Airforce” bērnu apģērbi ar kažokādas detaļām. Testēšanu veica neatkarīga Vācijas izpētes laboratorija “Bremer Umweltinstitut”, un rezultāti atklāja, ka šajos apģērbos sastopams liels formaldehīda un etoksilātu daudzums, kas var izraisīt alerģijas, vēzi un hormonālus traucējumus.

Šīs un citas bīstamās un piesārņojumu izraisošās ķimikālijas tiek lietotas kažokādu apstrādes procesā, lai pasargātu tās no bojāšanās. Pēc šīs apstrādes procesa daļas var tikt izmantotas arī citas toksiskas vielas, lai balinātu vai krāsotu kažokādu.

Formaldehīds

Formaldehīds parasti nonāk organismā ieelpojot vai caur ādu, un tas var izraisīt kairinājumu un alerģijas. 2004. gadā Starptautiskā vēža izpētes aģentūra (IARC) formaldehīdu iekļāva kancerogēno vielu sarakstā. Piecu no sešiem testētajiem zīmoliem apģērbos tika noteikts lielāks formaldehīda daudzums, nekā atļauts Nīderlandes likumos. Tajos noteikts, ka izstrādājumiem, kuros formaldehīda daudzums pārsniedz 120 mg/kg, jābūt pievienotam brīdinājumam, ka tie ir jāizmazgā pirms lietošanas. Pēc mazgāšanas formaldehīda daudzums nedrīkst pārnsniegt 120 mg/kg. Nevienai no testētajām bērnu jakām šāds brīdinājums nebija pievienots.

Eiropas Rotaļlietu drošības direktīva (2009/48/EK) nosaka, ka rotaļlietas no tekstila nedrīkst saturēt vairāk par 30 mg/kg formaldehīda. Visās testētajās kažokādas detaļās šis līmenis bija pārsniegts. Kažokādas detaļa “Canada Goose” bērnu jakā satur 240 mg/kg formaldehīda, “Airforce” jakā - 180 mg/kg formaldehīda, bet “Versano” jakā noteikti 260 mg/kg formaldehīda.

Hormonālie traucējumi

Pārbaudēs noteikts liels etoksilātu daudzums piecu no sešiem zīmoliem bērnu apģērbos. Šo vielu daudzums ievērojami pārsniedz likumos atļauto. Etoksilātu iedarbība ir līdzīga hormona estrogēna iedarbībai - tie izraisa traucējumus cilvēka hormonālajā sistēmā. Šīs ķimikālijas uzsūcas caur ādu un nonāk organismā ar asinīm. Etoksilāti var palikt organismā pat ilgāk par divdesmit gadiem, izraisot hroniskus veselības traucējumus.

“Oeko-Tex Standard 100” ir neatkarīga testēšanas un sertificēšanas sistēma tekstilizstrādājumiem. Tās mērķis ir noteikt bīstamas vielas izstrādājumos, ņemot vērā to faktisko lietojumu. Jo intensīvāka ir ādas saskare ar izstrādājumu, jo striktākām ekoloģiskajām prasībām tiem jāatbilst. Balstoties “Oeko-Tex Standard 100” sistēmā, ir secināts, ka maksimālā atļautā etoksilātu deva ir pārsniegta zīmolu “Airforce”, “Versano”, “Nickleson” un “Canada Goose” apģērbos. Šo izstrādājumu importētājiem būtu obligāti jāinformē pircēji par šīs vielas sastopamību apģērbos un par drošības pasākumiem, kas būtu jāievēro, taču ražotāji šo prasību nav īstenojuši.

Šī nav pirmā reize, kad kažokādās noteikta bīstamu ķimikāliju klātbūtne: pēdējos gados Itālijā, Vācijā un Šveicē veiktās pārbaudēs atklāti līdzīgi rezultāti, un līdzās jau minētajām toksiskajām vielām noteikta trīsvērtīgā un sešvērtīgā hroma, kā arī policiklisko aromātisko ogļūdeņražu klātbūtne.

LETA/Foto: EPA/LETA

Citi šobrīd lasa

Tur sapņo nokļūt ikviens vīrietis! Ieskats “Victoria's Secret” modeļu ģērbtuvēs 15
Eiropā izgatavota ekonomiska māja, kuru var salikt jebkur nieka 6 stundu laikā 5
Skolēni Krievijas pilsētā Oimjakonā -50 grādos iet uz skolu, jo mājās var palikt tikai no -52 2
Skatīt visus komentārus