Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X

Šodien vēl var deklarēt personas ienākumus no kapitāla pieauguma februārī

Bizness un ekonomika
2016. gada 15. martā 10:37 2016. gada 15. martā 10:37
Šodien Valsts ieņēmumu dienestā (VID) vēl var deklarēt personas ienākumus no kapitāla pieauguma, kas gūti šī gada februārī, informē VID.

Fiziskām personām deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma šodien ir jāiesniedz, ja personas ienākumi no kapitāla pieauguma 2016.gada februārī pārsniedza 711,44 eiro. Ja personas kopējie ienākumi no kapitāla atsavināšanas 2016.gada februārī ir no 142,30 līdz 711,44 eiro, tad deklarācija ir jāiesniedz par pirmo ceturksni līdz 15.aprīlim.

VID atgādina, ka likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" nosaka, ka fiziskās personas gūtais ienākums no kapitāla pieauguma ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme ienākumam no kapitāla pieauguma ir 15%.

Personām, kuras gūst ienākumu no kapitāla pieauguma, ja ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas mēnesī pārsniedz 711,44 eiro, līdz ienākuma gūšanas mēnesim sekojošā mēneša 15.datumam ir jāiesniedz VID deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma.

Ja personas kopējie ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas mēnesī ir no 142,30 līdz 711,44 eiro, deklarācija ir jāiesniedz par attiecīgo ceturksni līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15.datumam (piemēram, par 2016.gada pirmo ceturksni (janvāris-marts) deklarācija jāiesniedz līdz 2016.gada 15.aprīlim).

Ja personas kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem visa gada laikā ir līdz 142,29 eiro mēnesī, deklarācija jāiesniedz VID vienu reizi gadā ne vēlāk kā līdz nākamā gada 15.janvārim, tas ir, par 2016.gadu - līdz 2017.gada 16.janvārim.

Nekustamā īpašuma atsavināšana, tostarp pārdošana, ir viens no gadījumiem, kad fiziskai personai var būt jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15% apmērā no gūtā ienākuma no kapitāla pieauguma.

VID vērš uzmanību, ka no 2014.gada 1.janvāra, ja tiek atsavināts vienīgais nekustamais īpašums, kas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir vienīgais īpašums, vai tiek atsavināts vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas, tad par gūto ienākumu nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Tāpat nodoklis nav jāmaksā, ja īpašums ir īpašumā vairāk nekā 60 mēnešus un vismaz 12 mēnešus šajā periodā ir deklarētā dzīvesvieta.

VID atgādina, ka savlaicīga nekustamā īpašuma ierakstīšana zemesgrāmatā ir svarīgs priekšnoteikums, lai izpildītos nosacījums par 60 mēnešu periodu, kopš nekustamais īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā, un ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas būtu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekams ienākums.

VID atgādina, ka kapitāla aktīvi ir - nekustamais īpašums (ieskaitot nekustamā īpašuma iegūšanas tiesības), proti, pārdodot nekustamo īpašumu, no gūtā ienākuma jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15% apmērā, akcijas, kapitāla daļas, pajas, ieguldījumi personālsabiedrībā un citi Finanšu instrumentu tirgus likumā minētie finanšu instrumenti, ieguldījumu fondu apliecības un citi pārvedami vērtspapīri, kas apliecina līdzdalību ieguldījumu fondos vai tiem pielīdzināmos kopējo ieguldījumu uzņēmumos, parāda instrumenti (parādzīmes, noguldījumu sertifikāti, komercsabiedrību emitēti īstermiņa parāda instrumenti) un citi naudas instrumenti, kas tiek tirgoti naudas tirgos, uzņēmums Komerclikuma izpratnē, intelektuālā īpašuma objekti, ieguldījumu zelts un citi dārgmetāli, darījumu objekti valūtas tirdzniecības biržā vai preču biržā.

Kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīva turēšanas laikā.

LETA

Citi šobrīd lasa

FOTOREPORTĀŽA: Latvijas labākie skatuves mākslinieki ierodas uz “Spēlmaņu nakts” ceremoniju 36
Par likumīgu autostāvvietas izmantošanu pie Mēbeļu nama Vladimiram izraksta sodu - 500 eiro 12
Ar vēzi slimais Valters Frīdenbergs tagad gaida ziņu no Berlīnes
Pievienot komentāru