Citiem vārdiem sakot, šis pētījums pierādījis, ka no tehnoloģijām atkarīgi cilvēki ir vairāk tendēti uz negodīgu un pat amorālu rīcību.

Psihologi atklāj neglaimojošas lietas par cilvēku uzvedību un viedtālruņiem 17

Auto un tehnoloģijas
2016. gada 17. martā 21:14 2016. gada 17. martā 21:14
Cilvēki, kas nepārtraukti ielūkojas savos viedtālruņos, mazāk spēj kontrolēt impulsīvu uzvedību un neprot taupīt, secinājuši ASV Tempļa Universitātes zinātnieki psihologi Henrijs Vilmers un Džeisons Čeins publikācijā profesionālajā žurnālā "Psychonomic Bulletin and Review".

Lai noskaidrotu mobilo tehnoloģiju ietekmi uz cilvēku dzīvi, psihologi nolēma izpētīt, vai viedtālruņu lietotāji spēj atteikties no tūlītēja apmierinājuma būtiskāka ieguvuma nākotnē dēļ.

Pētījumā piedalījās 91 students. Viņiem bija jāaizpilda anketas, kurās bija jānorāda laiks, kādu viņi pavada, sazinoties ar viedtālruņa starpniecību, atjaunojot savu statusu dažādās sociālo tīklu lietotnēs, kā arī vienkārši ieskatoties mobilā tālruņa displejā.

Otrajā pētījuma posmā zinātnieki novērtēja studentu spēju atteikties no tūlītēja labuma lielāka nākotnes ieguvuma dēļ. Psihologi piedāvāja studentiem izvēlēties nelielu naudas summu tūlīt vai lielāku naudas summu vēlāk.

Pētnieki secināja, ka tie, kas nepārtraukti pārbauda savu viedtālruni, mazākā mērā spēj attiekties no tūlītēja ieguvuma.

"Ar mobilajām tehnoloģijām saistītie ieradumi, piemēram, bieža ieskatīšanas telefonā, ir vairāk saistīti ar impulsu nekontrolēšanu, nevis ar apmierinājuma gaidām," norādīja Vilmers.

Citiem vārdiem sakot, šis pētījums pierādījis, ka no tehnoloģijām atkarīgi cilvēki ir vairāk tendēti uz negodīgu un pat amorālu rīcību.

Saikne ar dopingu

Iepriekš Kanādās zinātnieki savos pētījumos secinājuši, ka sportisti, kuriem ir nosliece uz dopinga lietošanu, līdzīgi kā no tehnoloģijām apsēstie indivīdi ir burtiski apsēsti – viņu sporta veids ir vissvarīgākā lieta, un nekā cita tik būtiska pasaulē vispār nav. Savukārt tas rada egoismu un pat liek upurēt augstākus ideālus privātās labsajūtas (šajā gadījumā – sporta rezultātu) dēļ.

Tāpēc viņi nav tendēti dalīties ne ar vērtībām, ne ar emocijām, kuras nav saistītas ar viņu sportu, un ikviens izlaists treniņš, ja tas noticis cilvēcisko vajadzību dēļ (draudzenes dzimšanas diena, svētki, studijas) viņiem līdzinās īstai traģēdijai.

BNS, Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Nevainīga jaunā drona testēšana izvēršas par īstu trilleri
Šorīt autoavārijās gājuši bojā divi cilvēki 10
Laika prognoze svētdienai
Skatīt visus komentārus