Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pasaules trešais jaudīgākais superdators "Piz Daint" Šveicē nosaukts par godu kādai kalnu virsotnei Šveices Alpos. (Foto: Publicitātes)

Eiropas Savienība grib būvēt superdatoru 12

Bizness
22. janvārī 07:30 2018. gada 22. janvārī 07:30
Kas Jauns Avīze
Eiropas Savienība rosina tuvākajos gados ieguldīt vienu miljardu eiro superdatoru attīstībā.

Šobrīd bloka uzņēmumi un zinātnieki ir spiesti apstrādāt liela apjoma datus galvenokārt ASV un Ķīnā, kas rada informācijas noplūdes risku. Patlaban jaudīgākais dators Eiropas Savienībā atrodas Itālijā, un tas ieņem tikai 14. vietu pasaulē.

Eiropas Komisija piedāvā situāciju mainīt, apvienojot pūliņus vairākām dalībvalstīm, vēsta Latvijas Radio. “Skaitļošanas infrastruktūra ir stratēģiski nozīmīga gan pētniecībā, gan mūsu industriju konkurētspējas veicināšanā digitālajā jomā,” paudusi digitālo lietu komisāre Marija Gabriela.

Milzīgās skaitļošanas jaudas ļauj gan modelēt klimata izmaiņas, gan zvaigžņu dzimšanu, gan procesus atomu kodolos, gan izstrādāt jaunus medikamentus.

Līdzīga ierosme izskanēja jau 2012. gadā, bet toreiz Eiropas Komisija iztērēja tikai 330 miljonus eiro no atvēlētā miljarda, tāpēc tagad piedāvāts apgūt atlikušo summu ar jauniem nosacījumiem.

Kopš 2016. gada jūnija par pasaulē jaudīgāko superdatoru atzīts Ķīnā radītais "Sunway TaihuLight", kas sekundē spēj veikt 93 kvadriljonus (skaitlis ar 15 nullēm) matemātisko darbību.
Ar 33,9 kvadriljoniem seko vēl viens Ķīnas superdators "Tianhe–2" (Piena ceļš–2). Trešo vietu ar 19,6 kvadriljoniem ieņem Eiropa – šveiciešu "Piz Daint", bet viņu valsts ir ārpus Eiropas Savienības.

Citi šobrīd lasa

Nabadzīgie guļ blakus miroņiem un lēti rok kapus zīdaiņiem: skaudri stāsti par rosību Filipīnu kapsētās 32
Autovadītāji var nesteigties ar riepu maiņu: aukstuma vilnis atnesīs salu līdz pat aprīlim 8
Traģēdijā ar mazo Ivanu tiesās policisti, kura nereaģēja uz cilvēku zvaniem par redzētu puisēnu 9
Skatīt visus komentārus