foto: Reuters/Scanpix/LETA
Ukraina Latviju un Igauniju iekļāvusi nodokļu patvēruma valstu sarakstā; ministrijas to sauc par kļūdu
Eiro banknotes.
Bizness un ekonomika
2018. gada 19. janvāris, 12:41

Ukraina Latviju un Igauniju iekļāvusi nodokļu patvēruma valstu sarakstā; ministrijas to sauc par kļūdu

Kasjauns.lv / LETA

Ukraina iekļāvusi Latviju un Igauniju savā nodokļu patvēruma valstu sarakstā, šim lēmumam spēkā stājoties 2018. gada sākumā, vēsta laikraksts "Eesti Paevaleht".

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots,  atzina Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Aleksis Jarockis. "Latvijas ieskatā, mūsu iekļaušana šajā sarakstā ir nepamatota, jo šajā gadījumā neizpildās neviens no publiski zināmajiem kritērijiem saraksta veidošanai," uzsvēra Jarockis.

Viņš arī atzīmēja, lai novērstu negatīvo ietekmi, ko šāds lēmums rada uz Latvijas ekonomisko sadarbību un uzņēmējiem, FM un Ārlietu ministrijas aktīvi rīkojas, lai Latvija tiktu izņemta no šī saraksta.

"Latvijai ar Ukrainu no 1995. gada ir spēkā divpusējā nodokļu konvencija, tāpat abas valstis ir pievienojušās OECD Daudzpusējai konvencijai par administratīvo sadarbību nodokļu jautājumos, un līdz ar to pastāv atbilstošs starptautiskais mehānisms informācijas apmaiņai nodokļu vajadzībām," sacīja ministrijas pārstāvis.

FM pauda cerību par Ukrainas puses ātru rīcību, kas, izvērtējot Latvijas sniegto informāciju, koriģētu šo lēmumu.

Tāpat to par kļūdu uzskata arī Ārlietu ministrijā (ĀM).

"Latvijas iekļaušana Ukrainas "ārzonu sarakstā" neapšaubāmi ir kļūda," piekodināja ministrijā.

Reaģējot uz notikušo, Ārlietu ministrijas pārstāvji sazinās ar Ukrainas valdību par šīs kļūdas novēršanu.

Savukārt Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers paziņojis, ka lēmums iekļaut Igauniju sarakstā pieņemts kļūdas dēļ un ka Igaunijas Ārlietu ministrija strādā, lai situāciju atrisinātu. "Mēs strādājam, lai novērstu šo nepatīkamo situāciju un samazinātu šī incidenta Igaunijas uzņēmējiem radīto kaitējumu, lai divpusējās ekonomiskās attiecības varētu turpināties, jo neapšaubāmi, ka šāds notikumu pavērsiens kaitēs attiecībām," valdības preses konferencē uzsvēra ministrs.

"Viņiem vajadzēja mūs informēt, bet viņi to nedarīja. Kopš brīža, kad Igaunijas amatpersonas to uzzināja mēs esam strādājuši, lai Igaunija tiktu izņemta no šī saraksta," viņš piebilda.

Miksers norādīja, ka Igaunija Ukrainas sarakstā tika iekļauta kļūdas dēļ, jo Ukrainas valdība nav pareizi sapratusi Igaunijas Ienākuma nodokļa likumu. Viens no iemesliem iekļaušanai sarakstā ir tas, ka attiecīgajā valstī uzņēmumu ienākumu nodoklis ir par pieciem procentiem zemāks nekā Ukrainā. Tomēr Igaunijā ieviestais 20% nodoklis dividenžu sadalei ir pat vēl augstāks nekā Ukrainā.

Šāda veida nodokļu sistēma neļauj slēpt nodokļus vai izvairīties no tiem. Mēs ar Ukrainas vēstniecības starpniecību esam par šo jautājumu vērsušies pie Ukrainas prezidenta, finanšu ministra un premjerministra ekonomikas padomnieka, pavēstīja Miksers.

Ukrainas valdība pērnā gada 27.decembrī pieņēma lēmumu vēl 22 valstis, tostarp Latviju un Igauniju, iekļaut starp tām jurisdikcijām, kuras Ukraina uzskata par nodokļu patvēruma valstīm.

Iekļaušana šajā sarakstā paredz, ka ienākuma nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 30% apmērā tiek tūlītēji piemērots precēm un pakalpojumiem, kas iegādāti no šādām jurisdikcijām. Tāpat arī uzņēmumu un banku uzraudzība kļūst krietni stingrāka.

Igaunijas vēstnieks Ukrainā Gerts Antsu norāda, ka iemesls, kāpēc Igaunija nonākusi nodokļu patvēruma valstu sarakstā, ir tāds, ka Ukraina uzskata Igaunijas nodokļu atlaides reinvestētajai peļņai kā 0% uzņēmumu ienākuma nodokli.

Igaunijā peļņa tiek aplikta ar nodokli, kad tiek izņemtas dividendes, un šī sistēma nenodrošina iespēju izvairīties no nodokļiem, uzsver laikraksts. "Tāpēc mēs uzskatām, ka mēs šajā sarakstā esam nonākuši kļūdas dēļ," saka Antsu.

Viņš pavēstīja, ka šāds Ukrainas lēmums ietekmēs visus Igaunijas uzņēmumus, kas eksportē uz Ukrainu. 2016.gadā šādas bija 402 kompānijas.