Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Graudaugu sējumu situācija līdz šim kopumā ir labvēlīga, bet vietām Latvijā - Zemgalē - trūkst mitruma.

Vasarāju sējas darbi šogad jāpabeidz aprīlī, spriež lauksaimnieki

Bizness un ekonomika
2016. gada 12. aprīlī 09:35 2016. gada 12. aprīlī 09:35
Vasarāju graudaugu sējas darbiem laika apstākļi patlaban ir labvēlīgi, un darbus būtu vēlams pabeigt līdz aprīļa beigām, pastāstīja aptaujātie lauksaimnieki.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis teica, ka vasarāju sējai laika apstākļi šobrīd ir labvēlīgi, taču svarīgi sējas darbus pabeigt laicīgi - aprīļa pēdējās dekādes laikā, iekams nav uznācis sausums.

Balodis piebilda, ka aprīlī sinoptiķi sola mērenus laika apstākļus, kas sējumiem nav slikti. "Augi nesteigsies ļoti augt, tas ir labi, viņi smuki attīstās, un pumpuri veiksmīgi aizmetas. Pagaidām izskatās diezgan labvēlīgi. Arī mīnusi pa naktīm nav ļoti lieli, lai sējumi varētu apsalt. Tā kā pagaidām aprīlis solās būt diezgan cerīgs. Arī lietus ik pa laikam uznāk, un tas ir vajadzīgs," sacīja Balodis, piebilstot, ka sējumus varētu apdraudēt vienīgi sausums, līdz ar to jāseko līdzi laika prognozēm.

Balodis arī piebilda, ka sējuma situācija reģionos atšķiras - Kurzemē laika apstākļi ziemājiem ir bijuši salīdzinoši labvēlīgi, arī vasarāji varētu būt gandrīz apsēti. Zemgalē ir līdzīgi, norit pēdējie sējas darbi, jau noritējusi mēslošana. Savukārt Vidzemē un Latgalē sējumi pārziemojuši sliktāk - sevišķi slikti vietām klājies rapsim, un tos nākas pārsēt ar citiem kultūraugiem un dažviet arī kāds ziemas kviešu lauks atkarībā no šķirnes ir gājis bojā. Līdz ar to Vidzemē aktīvas vasarāju sējas laiks sākas tikai tagad, kas ir apmēram divas nedēļas vēlāk nekā citviet.

Viņš piebilda, ka kopumā valstī šogad būs jāpārsēj tikai daži procenti ziemāju, ko nevar teikt par Vidzemi un Latgali, kur būs lielāks īpatsvars graudaugu, ko nāksies pārsēt. Viņš atzina, ka šogad rapša ražas kopumā Latvijā varētu būs zemākas nekā pērn, taču pārējiem graudaugiem ražas nebūs sliktas. Precīzāk varēs prognozēt maijā.

Arī biedrības "Zemnieku saeima" valdes loceklis Arnis Burmistris aģentūrai BNS teica, ka vasarāju sējas darbiem laika apstākļi ir labvēlīgi un tie aktīvi norit. Lai arī sējas darbus vajadzētu pabeigt līdz aprīļa beigām, dažviet tie var noritēt ilgāk.

Viņš piebilda, ka Kurzemē un Zemgalē ziemāju sējumi ir labāk pārziemojuši, savukārt Vidzemē - sliktāk un tos vietām nāksies pārsēt Precīzus apmērus, cik daudz ir jāpārsēj, viņš nevarēja nosaukt.

BNS/Foto: Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

Skolā piekautais policists drīkstējis lietot šaujamieroci, taču to nav darījis 162
Par likumīgu autostāvvietas izmantošanu pie Mēbeļu nama Vladimiram izraksta sodu - 500 eiro 24
Ar vēzi slimais Valters Frīdenbergs tagad gaida ziņu no Berlīnes
Pievienot komentāru