Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Finanšu ministre Dana Reizniece – Ozola.

Neviena publiskā iepirkuma veikšana nav apdraudēta vai aizliegta, ziņo FM 1

Bizness un ekonomika
2016. gada 28. aprīlī 11:22 2016. gada 28. aprīlī 11:22
Neviena publiskā iepirkuma veikšana nav apdraudēta vai aizliegta, paziņojusi Finanšu ministrija (FM), reaģējot uz mediju ziņoto par lielo iepirkumu iesaldēšanu nesakārtotu likumu dēļ.

Kā ziņots, jaunais Publisko iepirkumu likums un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums valsts sekretāru sanāksmē izsludināti jau pērn, tomēr aizvien nav pieņemti. Tādejādi līdz noteiktajam termiņam - 18.aprīlim - Latvijas likumos nav pārņemtas Eiropas Savienības (ES) jauno iepirkumu direktīvu prasības. Lai nezaudētu ES fondu līdzfinansējumu, valsts un pašvaldību iestādēm ieteikts uz nenoteiktu laiku atlikt visus iepirkumus, kuros paredzamā līgumcena pārsniedz noteikto slieksni - 5,225 miljonus eiro.

FM informē, ka 18.aprīlī sadarbībā ar Iepirkumu uzraudzības biroju (IUB) ir publicējusi ieteikumus rīcībai "pārejas periodā, kamēr turpinās darbs pie atsevišķu ES iepirkumu direktīvu normu pārņemšanas nacionālajā likumdošanā".

FM apgalvo, ka šajā laikā neviena iepirkuma veikšana nav apdraudēta vai aizliegta. Papildus FM esot atradusi risinājumu to normu, kas ir saistītas ar direktīvu pārņemšanu, ātrākai virzībai un pieņemšanai.

FM norāda, ka valsts un pašvaldību iestādēm izsūtītajā vēstulē iekļautā rindkopa ar rekomendāciju atlikt lielos iepirkumus esot bijusi "nekonsekventa komunikācija". Vēstule esot skatāma "kopsakarībā ar tās pārējo tekstu". Ministrija par to ir informējusi valsts un pašvaldības iestādes, kā arī atvainojas visām iesaistītajām pusēm par neprecīzo komunikāciju.

Jaunajos iepirkumu likumos ar direktīvu normu pārņemšanu ir saistīti vien daži jautājumi, proti, izmaiņas līdzšinējās "B" daļas iepirkumu uzskaitījumā, izmaiņas attiecībā uz dienu, kad pārbaudāma nodokļu parādu esamība, kā arī izmaiņas attiecībā uz atsevišķiem pretendentu izslēgšanas nosacījumiem. Pārējais jauno iepirkumu regulējums ir vērsts uz līdzšinējās iepirkumu sistēmas pilnveidošanu, un saistībā ar to joprojām tiek diskutēts par tādiem jautājumiem kā, piemēram, depozītu ieviešana par iesniegtajām sūdzībām par iepirkumu rezultātiem un iepirkuma "sliekšņu" izmaiņas.

Daļa no iepirkumu direktīvu pakotnes pārņemšanai nepieciešamā regulējuma jau ir paredzēta šobrīd spēkā esošajos normatīvajos aktos.

Patlaban, lai nodrošinātu atsevišķu iepirkumu direktīvu pakotnes normu pārņemšanu, ir izstrādāti grozījumi spēkā esošajos normatīvajos aktos. Savukārt jaunie likumprojekti tiks virzīti paralēli, tādējādi dodot iespēju turpināt diskusijas un nesaistot tos ar Latvijas saistību izpildi iepirkumu direktīvu pakotnes pārņemšanā, skaidro FM.

Ministrija uzsver, ka darbu pie direktīvas pārņemšanas ir uzsākusi savlaicīgi, iesaistot tajā virkni citu institūciju un sociālo partneru. FM norāda, ka diskusijas likumprojektu izstrādes gaitā ir ļāvušas panākt vienprātību par daudziem iepirkumu jomā būtiskiem jautājumiem, kā rezultātā ar jauno likumprojektu apstiprināšanu tiks sperts būtisks solis iepirkumu sistēmas pilnveidošanā.

FM ieskatā tik plaša institūciju loka iesaiste, kas ir prasījusi papildu laiku likumprojekta izstrādei, sevi ir attaisnojusi, veicinot likumprojekta kvalitāti un izpratni par likumprojektā iekļautajām normām. Tāpat likumprojekta izstrādes gaitā ir bijusi iespēja pārrunāt dažādus aktuālus iepirkumu likuma piemērošanas jautājumus.

"Kopsakarībā ar IUB mājaslapā publicēto skaidrojumu, kas aizstāj iepriekš izplatīto neveiksmīgo paziņojumu, pasūtītājiem ir un arī turpmāk tiks sniegts viss nepieciešamais atbalsts veiksmīgai iepirkumu organizēšanai," norāda ministrijā.

Kā ziņots, biedrība "Latvijas Ceļu būvētājs" (LCB) pārmet valsts pārvaldei, "iespējams, noziedzīgu tūļāšanos" ar jauno iepirkumu likumu pieņemšanu, kā rezultātā ceļu būves remontos šogad nebūs iespējams īstenot astoņus nozīmīgus iepirkumus par aptuveni 96 miljoniem eiro. Vēstuli ar aicinājumu risināt problēmu LCB ir nosūtījusi Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNNK) un Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS).

LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA

Citi šobrīd lasa

Tur sapņo nokļūt ikviens vīrietis! Ieskats “Victoria's Secret” modeļu ģērbtuvēs 28
Ātrās palīdzības dienests Austrālijā dalās sirdi plosošā stāstā par pacientes pēdējo vēlēšanos 7
Sociālā šova meitenēm morāla šķīstīšanās sagādā... neaptveramas grūtības 4
Pievienot komentāru