foto: LETA
Nodokļu reforma nebūs ideāla, taču ieguvēji kopumā būs visi, saka arodbiedrībā
Ieguvēji būšot visi strādājošie.
Bizness un ekonomika
2017. gada 22. marts, 22:23

Nodokļu reforma nebūs ideāla, taču ieguvēji kopumā būs visi, saka arodbiedrībā

LETA

Jaunā nodokļu politika nebūs ideāla nevienai no pusēm, bet tā būs kompromiss, kurā ieguvējas kopumā būs visas puses, pauž Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Egils Baldzēns

Viņš norādīja, ka patlaban Latvija nevar pretendēt uz "visiem labumiem", proti, sakārtot veselību, izglītību, zinātni un kultūru. Tāpēc LBAS ir gatava skatīt valsts esošās iespējas, nevis aizstāvēt visas arodbiedrību pozīcijas.

Pēc Baldzēna paustā, kopumā LBAS liekas, ka nodokļu reforma dodas pareizā virzienā un ir laba, taču galvenais esot visu sabalansēt. Tāpat ir ļoti svarīgi, ka valdība beidzot ir sadūšojusies un gatava runāt par strauju neapliekamā minimuma palielināšanu, pauda Baldzēns.

Viņš arī akcentēja, ka nākotnē pakāpeniski, bet stingri vajadzētu iezīmēt saistību starp valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām un veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu.

Vienlaikus Baldzēns norādīja, ka LBAS ir pret jebkādu darbaspēka nodokļu kāpumu, jo uzskata, ka darbiniekam Latvijā jau ir pārāk liels nodokļu slogs.

Baldzēns informēja, ka LBAS nosūtījusi Finanšu ministrijai (FM) savus priekšlikumus nodokļu reformai.

Kā ziņots, FM piedāvātā nodokļu reforma paredz samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) līdz 20%, atcelt solidaritātes nodokli un saglabāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN).

FM piedāvā reformēt darba spēka nodokļus, ieviešot IIN likmi 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā nosakot IIN likmi 23% apmērā. FM arī piedāvā celt minimālo algu līdz 430 eiro, kā arī atcelt solidaritātes nodokli. FM piedāvājums paredz noteikt diferencēto nepaliekamo minimumu no 0 līdz 300 eiro, proti, 0 neapliekamais minimums būtu pie atalgojuma 1350 eiro, bet 300 eiro - pie minimālās algas.

FM rosina arī noteikt sociālo nodokli atalgojumam līdz 52 400 eiro gadā parastajā režīmā, no 52 400 eiro līdz 85 400 eiro gadā netiek piešķirti īstermiņa pabalsti, bet virs 85 400 eiro gadā - nav jāmaksā. Tāpat rosināts noteikt 20% UIN sadalītajai peļņai.

Ieguvumus no darba spēka nodokļu reformas FM ilustrē ar vidējo prognozēto darba algu Latvijā 2017.gadā - 910,5 eiro mēnesī. Proti, ja patlaban, nomaksājot nodokļus no 910,5 eiro, neto alga veido 641,3 eiro, tad pēc darbaspēku nodokļu reformas neto alga sastādītu 680,9 eiro.

Tāpat FM norāda, ka gadījumā, ja tiks lemts paaugstināt strādājošo neapliekamo minimumu, būs jārisina arī jautājums par pensionāru neapliekamo minimumu. FM rosina pakāpeniski paaugstināt neapliekamo minimumu ar 300 eiro. FM ieskatā, būtiskai pensionāru daļai neapliekamā minimuma pieaugums līdz 500 eiro dotu līdz 15 eiro papildu ienākumu mēnesī.