Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Ievērojami palielinājies pircēju skaits no Igaunijas un Somijas, kuri Valkā iegādājas alkoholiskos dzērienus. To veicinājis arī jaunu alkohola veikalu atvēršana.

Somi un igauņi tagad masveidā brauc uz Valku un Ainažiem pēc alkohola 29

Bizness un ekonomika
2016. gada 14. jūnijā 09:49 2016. gada 14. jūnijā 09:49
Somi un igauņi pastiprināti sākuši iegādāties alkoholu Valkas un Ainažu jaunatvērtajos alkohola tirdzniecības veikalos.

Kā atzina Salacgrīvas novada domes Informācijas nodaļas vadītāja Ilga Tiesnese, kopš robežkontroles punktā "Ainaži" ir atvērts alkohola tirdzniecības veikals "Alko", Ainažos alkohola pircēju skaits ir pieaudzis.

Veikala klienti pārsvarā ir somi un igauņi. Citos veikalos rindas neveidojas un pastiprināta alkohola pirkšana nav novērota.

"Igauņi labprāt iepērkas Ainažu un Salacgrīvas veikalos "Top" un "Maxima", jo pārtika mums ir lētāka, nerunājot par alkoholu," piebilda Tiesnese.

Arī Valkas novada domes priekšsēdētājs Armands Vents Krauklis ("Vidzemes partija") atzinis, ka ievērojami palielinājies pircēju skaits no Igaunijas un Somijas, kuri Valkā iegādājas alkoholiskos dzērienus. Jau tad, kad tapa zināms par akcīzes nodokļa palielināšanos Igaunijā, Valkā tika atvērti vēl divi alkohola tirdzniecības veikali, viens Igaunijas un otrs vietējā investora. Pašlaik tiek būvēta vēl viena šāda tirdzniecības vieta, kuras mērķauditorija galvenokārt ir somu tūristi.

"Protams, tas ir ļoti izdevīgi Latvijai, jo valsts budžetā pieaug gan akcīzes, gan pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi. Pašvaldībai šis ir gan neliels ieguvums, gan zaudējums reizē. Pozitīvais ir apmēram desmit jaunradītās darbvietas, savukārt negatīvais - nedaudz palielinās sabiedriskās kārtības pārkāpumu skaits un ātrāk nolietojas pilsētas infrastruktūra. Domāju, ka būtiski ir Latvijai saglabāt šo starpību akcīzes nodokļa lielumā, jo tādējādi nākotnē mūsu budžeta ienākumi aizvien palielinātos. Igaunijas ekonomikas panākumi gadu desmitus balstījās un balstās uz somu tūristiem, kuri iegādājas ne tikai alkoholiskos dzērienus, bet arī citas preces, kas ir lētākas kaimiņzemē, nu šāda iespēja paveras arī Latvijai," uzskata Krauklis.

Priekšsēdētājs arī nodarīja, ka Valkas pašvaldība kopīgi ar Valgas kolēģiem strādā pie tūrisma piedāvājuma, lai šos tūkstošus cilvēku, kuri brauc iegādāties alkoholu, ieinteresētu apskatīt un apmeklēt dažādus vietējos tūrisma objektus, muzejus un kultūras pasākumus, tādējādi dodot ieguldījumu lokālajai ekonomikai. Līdz maija beigām 10% no Igaunijas stipro alkoholisko dzērienu tirgus pārgāja uz Latviju un aplēses liecina, ka šā gada beigās 20% Igaunijas patērētāju stipros alkoholiskos dzērienus iegādāsies Latvijas robežas puses veikalos, paziņoja Igaunijas Alkohola ražotāju un alkohola importētāju asociācija.

Igaunijas valsts šogad akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumos zaudēs 15 līdz 20 miljonus eiro, jo alkohols pārdošanas brīdī no Igaunijas tiek izvests uz Latviju, kur nodokļi ir zemāki, un pēc tam pircējs to nogādā atpakaļ Igaunijā, norādīja asociācijā.

LETA/Foto: Austra Helēna Žaggare/LETA

Citi šobrīd lasa

FOTO: uzspridzināta viena no ASV slavenākajām sporta būvēm 5
Slimnīcā kritiskā stāvoklī nokļuvis Latvijas izlases futbolists Vardanjans 3
Saimniekšova Jānis izvēlas bravūrīgo Evitu, kura viņu nosauca par sliņķi 5
Skatīt visus komentārus