Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Saeima ieplānojusi aizliegt alkoholisko dzērienu tirgošanu lielajās plastmasas pudelēs un kartona pakās. Tomēr vīna cienītājiem par to nav jāuztraucas – vīnus vairāku litru lielajās vīna pakās tirgos tāpat kā līdz šim, jo, lai arī cik tas nebūtu dīvaini, Latvijas likumdošana vīnu neuzskata par raudzētu alkoholisku dzērienu.

Aizliegums tirgot stiprā alus divlitrenes. Vai tas attieksies arī uz vīna pakām? 30

Bizness un ekonomika
2016. gada 8. septembrī 06:01 2016. gada 8. septembrī 06:01
Saeima plāno pieņemt grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredzēs aizliegt pārdot stipro alu plastmasas divlitrenēs. Šie noteikumi attieksies arī uz stiprajiem dzērieniem, kurus nedrīkstēs pildīt lielākos traukos par puslitru, ja tie nebūs izgatavoti no stikla, keramikas, koka vai metāla.

Vai tas nozīmē, ka turpmāk kartona pakās nedrīkstēs tirgot arī vīnu? Saskaņā ar Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas izstrādātajiem grozījumiem paredzēts aizliegt pārdot alu, raudzētos dzērienus un pārējos alkoholiskos dzērienus, ko ražo, sajaucot kopā vairākus alkoholiskos dzērienus, iepakojuma vienībā, kuras tilpums pārsniedz puslitru, ja absolūtā spirta daudzums minētajos alkoholiskajos dzērienos pārsniedz 7,5 tilpumprocentus, un litru, ja absolūtā spirta daudzums minētajos alkoholiskajos dzērienos nepārsniedz 7,5 tilpumprocentus. Iepakojuma tilpuma ierobežojumu alkoholisko dzērienu tirdzniecībā paredzēts nepiemērot, ja iepakojuma vienība ir izgatavota no stikla, keramikas, koka vai metāla. Tāpat stipro dzērienu divlitrenēs joprojām varēs nopirkt tieši no ražotāja, piemēram, pašā brūzī.

Tomēr daudzus satrauc jautājumus – vai turpmāk kartona pakās vairs nevarēs nopirkt vīnu, kurus daudzi iemīļojuši baudīt no viena, divus vai pat piecu litrus kartona pakām?

Saeimas preses dienestā Kasjauns.lv mierināja, ka uz vīnu jaunā likuma norma neattieksies – to tāpat kā līdz šim varēs nopirkt lielajās kartona pakās. Ierobežojums attieksies uz raudzētajiem alkoholiskajiem dzērieniem, par kuriem pēc receptūras var uzskatīt arī vīnus. Tomēr pēc Latvijas likumdošanas vīns un alus netiek uzskatīti par raudzētiem dzērieniem. Likumā „Par akcīzes nodokli” teikts, ka par raudzētiem alkoholiskajiem dzērieniem neuzskata alu un vīnu. Tādēļ arī likumā grozījums par aizliegumu lielajos iepakojumos alkoholiskajos dzērienus ir minēts alus, citi raudzētie alkoholiskie dzērienu un „kokteilīši”, bet vīns nē.

Grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā Saeimā pirmajā lasījumā paredzēts izskatīt 15. septembrī. Tomēr paredzams, ka tos Saeimā tik vienkārši nepieņems, jo varētu būt kaislīgas diskusijas, jo pret jauno normu varētu iebilst alkoholisko dzērienu ražotāji.

Elmārs Barkāns/Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Vācijai tuvojas nikna vētra "Frīderike" 6
Tramps dēkas laikā pornozvaigznei stāstījis, ka viņa esot līdzīga paša meitai Ivankai 24
Pāvilostā pāris metrus no jūras krasta uzbūvēto māju tiesā atzīst par kuģi 19
Skatīt visus komentārus