Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Inspektori ierodas, bet visi pārdevēji jau ir gabalā.

Lūk, kas darās Centrāltirgū, kad inspektori nāk cīnīties pret pircēju čakarētājiem. FOTO 119

Bizness un ekonomika
2016. gada 24. septembrī 07:31 2016. gada 24. septembrī 07:31
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) padalījās ar savu pieredzi, dodoties iepriekš neizziņotā reidā uz Rīgas Centrāltirgu - informācija par pārbaudi noplūst zibenīgi un tirgotāji, kas māna patērētājus, uz vietas vienkārši nav sastopami. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) piekrita portālam Kasjauns.lv parādīt fotogrāfijas ar piemēriem, kuros redzams, kas notiek, kad inspektori ierodas tirgū. 

PVD pārstāvji stāsta, ka inspektoriem ierodoties Centrāltirgū, vēsts par pārbaudēm izplatās zibenīgi, tādēļ, kamēr vienā galā inspektori sāk pārbaudes, otrā galā tie, kam ir ko slēpt, ir paguvuši nozust. 

PVD uzņemtajās fotogrāfijās redzams, ko inspektori atrod vietā, kur vēl pirms viņu ierašanās plauka un zēla ikdienas andele. 

Jau ziņojām, ka šo gadiem neatrisināto problēmu ar patērētāju mānīšanu par produktu izcelsmi Rīgas Centrāltirgū atkal aktualizēja Latvijas Televīzijas žurnālisti. Šonedēļ diskusijā televīzijā arī Dūklavs atklāja, ka, ierodoties Centrāltirgū sešos no rīta kopā ar PVD, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Valsts policijas darbiniekiem, konstatējot, ka aptuveni 60% tirgotāju nebija uz vietas. Citi tirgotāji tikmēr raustīja plecus, norādot, ka nezina, kur kolēģi palikuši.

Šis gadījums spilgti izgaismo labi atstrādāto apziņošanas shēmu pašu tirgotāju vidū. Arī bijusī VID vadītāja un tagadējā SIA "Rīgas viļņi" izpilddirektore Ināra Pētersone sacīja, ka pat tad, ja VID un PVD inspektori ierodas Centrāltirgū, izdodas pārbaudīt niecīgu skaitu tirdzniecības vietu, jo informācija par reidu ātri izplatās tirgotāju vidū. 

Pētersone arī uzsvēra, ka šie reidi ir vien cīņa ar sekām, taču patiesībā šī organizētā noziedzība būtu jārisina Ekonomikas policijai, kuras kapacitāte nav pietiekama problēmas atrisināšanai, proti, Pētersone, atklāja, ka jau senāk tika runāts, ka iestādēm "jāmet kauliņi kopā", taču viss atdūrās pret to, ka Ekonomikas policijā visā valstī šajā jomā strādā pieci vai seši cilvēki. Dūklava aktivitātes rezultātā savulaik tika pieslēgti vēl trīs vai četri darbinieki, tomēr tie nav apjomi, ar kuriem cīnīties pret organizēto noziedzību, uzsvēra Pētersone. 

Trīs uzskatāmas epizodes ar mānīšanos Centrāltirgū

Maija beigās kādā tirgus stendā jaunieši pārdod Latvijas zemenes par 16 līdz 18 eiro kilogramā, zemenes no Polijas tajā pašā laikā maksā aptuveni 4 eiro. Jaunieši apgalvo, ka tās nākušas no Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Mācību un pētījumu saimniecības, kas atrodoties Vecaucē. 

Pārbaudot šo informāciju uz vietas, žurnālisti secinājuši, ka šajā vietā zemenes gan tiek audzētas, bet vēl nav gatavas, ko apliecināja arī LLU pārstāvji: “Meli, meli, tāpēc, ka šodien tikai pirmo dienu uzejam uz lauka un sākam lasīt pirmās zemenes.”

Krāpšanās notiek arī ar tomātu izcelsmi. Tā, piemēram, viena no redzamākajām saimniecībām, kas pārdod it kā pašaudzētus tomātus, ir “Skursteņi” no Jelgavas novada, kas plaši reklamēti arī Rīgas centrāltirgus mājas lapā. Pārbaudot uz vietas, no tomātiem ne miņas, un arī pašā saimniecībā apgalvo - “mēs neaudzējam tomātus.”

Savukārt, tuvojoties rudenim, krāpšana notiek arī ar rudens avenēm, kas masveidā nākušas no Polijas, bet tirgū jau pārvēršas par Latvijas avenēm. Piemēram, Nakts tirgū, nopērkamas Daigas Meires audzētas avenes, kas, kā vēsta uzraksts, nākušas no Carnikavas novada “Jaunlauriem.” 

Uz vietas gan atrodama tikai lepna savrupmāja ar piemājas dārzu, bez nevienas avenes. Jau vēlāk, pēc žurnālistu intereses, saimniece gan apgalvo, ka avenes tomēr nav no Jaunlauriem, bet no zemnieku saimniecības “Oši” Tukuma novadā, bet arī tur, izrādās, avenes neviens neaudzē, vēstīja LTV1 raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Valsts policija tiek pie sešiem aizdomās turētajiem

Tikmēr Valsts policija šonedēļ nāca klajā ar paziņojumu, ka ir sākts kriminālprocess pret vairākām personām, kurus tur aizdomās par grāmatvedības dokumentu slēpšanu un viltošanu mantkārīgā nolūkā.

Pašlaik izmeklēšanā ir noskaidrots, ka uzņēmums, kas nodarbojās ar Polijas augļu un dārzeņu importu, vairumtirdzniecību un mazumtirdzniecību, ilgstošā laika periodā veica grāmatvedības dokumentu viltošanu.

Uzņēmuma darbinieki, viltojot grāmatvedības dokumentus, tajos norādīja būtiski samazinātu importēto dārzeņu un augļu daudzumu, kā arī samazināja piegādātās produkcijas cenu.

“Veicot dokumentu viltošanu, uzņēmums gada laikā Latvijā realizēja grāmatvedības dokumentos neuzskaitītu produkciju vairāku simtu tūkstošu eiro apmērā, un šo peļņu attiecīgi sadalīja savā starpā noziegumā iesaistītās personas,” norāda Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Sozinovs.

“Policija turpina izmeklēšanu un pašlaik mums ir izdevies noskaidrot jau sešas personas, kuras tiek turētas aizdomās par dalību minētajā noziegumā,” saka Sozinovs.

Šobrīd kriminālprocess uzsākts par uzņēmumam likumos noteikto grāmatvedības dokumentu viltošanu, kas radījis būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm un izdarīts mantkārīgā nolūkā, taču kriminālprocesa ietvaros tiks izmeklēts arī jautājums par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā.

Izmeklēšanas ietvaros tika veiktas arī vairākas kratīšanas uzņēmuma komercdarbības veikšanas vietās un iesaistīto personu dzīvesvietās.

Kratīšanās tika izņemts liels apjoms viltotu grāmatvedības dokumentu, elektronisko datu nesēju, kā arī citi izmeklēšanai nozīmīgi pierādījumi. 

Kasjauns.lv/Foto: Pārtikas un veterinārais dienests

Citi šobrīd lasa

Noskaties! Visu laiku ātrākais boksa nokauts titulcīņu vēsturē 1
Par negodprātīgu komercpraksi vienam Latvijas internetveikalam piespriests pamatīgs sods 10
Sirmgalvis Eduards pusstundu noguļ asinspeļķē, jo pansionāta darbiniecei bija jāsaraksta papīri 10
Skatīt visus komentārus