Kāds 94 gadus vecs bijušais Aušvicas koncentrācijas nometnes apsargs Vācijā tika notiesāts vēl pagājušā gada jūnijā.

Zurofs: Pasaulē vēl ir simtiem nacistisko kara noziedznieku

Pasaulē
26. janvārī 23:49 2017. gada 26. janvārī 23:49
Pasaulē vēl ir simtiem vai pat tūkstošiem nenotiesātu nacistisko kara noziedznieku, ceturtdien paziņoja Simona Vīzentāla centra Jeruzalemes biroja direktors Eiframs Zurofs.

Viņš prognozēja, ka tuvākajos gados esot sagaidāms notiesājušu spriedumu skaita pieaugums nacistisko kara noziedznieku prāvās, lai gan faktiski visi aizdomās turamie jau pārkāpuši 90 gadu slieksni.

Tajā pašā laikā Zurofs atzina, ka vairums no viņiem tā arī nestāsies tiesas priekšā, jo daudzas valstis nevēloties šādu lietu ierosināšanu.

"Joprojām ir simtiem, ja ne tūkstošiem šo nacistu, taču problēma ir - kuru no viņiem iespējams saukt tiesas priekšā?" piektdien pieminamās Holokausta piemiņas dienas priekšvakarā norādīja Zurofs.

Saskaņā ar Vīzentāla centra datiem kopš 2001.gada par kara noziegumiem un līdzdalību holokaustā notiesātas 104 personas, taču ik gadu notiesāto skaits sarūk un laikā no 2015.gada aprīļa līdz 2016.gada martam notiesāta tikai viena persona un ierosinātas divas jaunas lietas.

Vēl kāds 94 gadus vecs bijušais Aušvicas koncentrācijas nometnes apsargs Vācijā tika notiesāts pagājušā gada jūnijā.

Taču, pateicoties jaunajai Vācijas tiesu praksei, notiesājošo spriedumu skaits atkal pieaugs, ir pārliecināts Zurofs.

Līdz 2011.gadam, kad tika notiesāts Džons Demjaņuks, kādreizējie nacisti Vācijā tika tiesāti tikai par konkrētiem noziegumiem, kurus tie pastrādājuši, taču Demjaņuks tika atzīts par vainīgu, pamatojoties vienīgi uz apstākli, ka viņš dienējis kā apsargs Sobiboras nāves nometnē.

Spriedums Demjaņuka lietā mudināja Galveno nacionālsociālistu noziegumu izmeklēšanas pārvaldi atkārtoti pārskatīt iepriekš slēgtās lietas, kas bija ierosinātas pret vēl dzīvajām personām, kuras tiek turētas aizdomās par līdzdalību nacistu kara noziegumos.

Kamēr Vāciju Zurofs uzteica par tās apņēmību saukt tiesas priekš, cik vien iespējami daudz kādreizējo nacistu, viņš norādīja, ka citas valstis nevēlas ierosināt šādas lietas.

"Tādā valstī kā Ukraina, piemēram, ir daudz ukraiņu, kas bija iesaistīti" holokaustā," norādīja nacistu mednieks. "Viņi nekad nav ierosinājuši nevienu pašu izmeklēšanu."

Viņš piebilda, ka arī Norvēģijā un Zviedrijā noilguma dēļ vairs nav iespējams uzsākt nacistisko kara noziedznieku tiesisko vajāšanu.

Zurofs atzina, ka mēģinājumi saukt nacistiskos kara noziedzniekus tiesas priekšā ir sacensība ar laiku un ka drīzumā tam pienāks beigas "bioloģiskā risinājuma" rezultātā.

LETA/Foto: AFP/LETA/Scanpix 

Citi šobrīd lasa

Nagu laku karalis Andžejs Stenclavs: "Mums tā nav tikai krāsa pudelītē, bet vesels stāsts"
Ļaudis pamatīgi izsmej Britniju Spīrsu un viņas mākslu. Noskaties, kāpēc 11
No teroristu gūsta atbrīvotais Boils beidzot paskaidro, kāpēc abi nolēma nebrīvē laist pasaulē bērnus 30
Pievienot komentāru