Greste, Fahmi un Mohameds tika aizturēti 2013.gada decembrī. Viņu notiesāšana ir izraisījusi starptautisku rezonansi, sevišķi mediju tiesību aizstāvju organizācijās, kuras uzsver, ka šie trīs žurnālisti tikai ziņoja par notikumiem un viņiem izvirzītās apsūdzības terorismā netika pierādītas tiesā.

Žurnālista Pētera Grestes un viņa kolēģu lietu nolemts pārskatīt

Pasaulē
2015. gada 1. janvārī 13:39 2015. gada 1. janvārī 13:39
Ēģiptes Kasācijas tiesa ceturtdien nosūtīja otrreizējai izskatīšanai triju Kataras telekompānijas "Al Jazeera" žurnālistu, tostarp Latvijas un Austrālijas dubultpilsoņa Pētera Grestes, lietu, reportieriem paziņoja Grestes advokāts Amirs Aldeebs.

"Kasācijas tiesa ir pieņēmusi apelāciju un noteikusi lietas otrreizēju izskatīšanu," viņš sacīja.

"Al Jazeera" aicināja steidzami atbrīvot apcietinātos žurnālistus. Televīzija norādīja, ka apcietinājuma paildzināšana nodarīs vēl lielāku kaitējumu  Ēģiptes reputācijai.

"Ēģiptes varasiestādēm ir vienkārša izvēle: atbrīvot šos cilvēkus ātri, vai turpināt to paildzināt, turpinot šo netaisnību un kaitējot valsts tēlam pasaules acīs," paziņoja telekanāls. "Viņiem jāizvēlas pirmā [izvēle]," uzsvēra "Al Jazeera"

Jau ziņots, ka "Al Jazeera English" korespondentam Grestem un "Al Jazeera English" Kairas biroja vadītājam, Ēģiptes un Kanādas dubultpilsonim Mohamedam Fadelam Fahmi 23.jūnijā tika piespriests septiņu gadu cietumsods, bet Ēģiptes pilsonim producentam Baheram Mohamedam tika piespriesti divi cietumsodi ar septiņu un trīs gadu termiņiem, tātad kopā 10 gadi. Trīs gadu cietumsods Mohamedam piespriests par neatļautu munīcijas glabāšanu, lai gan, pēc "Al Jazeera" sniegtās informācijas,  šī apsūdzība viņam izvirzīta tāpēc, ka pie viņa atrasta patronas čaulīte, kuru viņš paņēmis protestu vietā kā suvenīru.

Visi trīs apsūdzētie jūnijā tika atzīti par vainīgiem aizliegtās islāmistu kustības "Musulmaņu brālība" atbalstīšanā un melīgu ziņu izplatīšanā par Ēģiptes atrašanos uz "pilsoņkara" sliekšņa. 

Grestes, Fahmi un Mohameda advokāti augustā pārsūdzēja spriedumus.

Apelācijas pamatojumā ir pieci galvenie punkti, tai skaitā "kļūdas aizturēšanas procedūrā" un "fakts, ka tiesā sniegtie pierādījumi neatbilda apsūdzībām".

Greste, Fahmi un Mohameds tika aizturēti 2013.gada decembrī. Viņu notiesāšana ir izraisījusi starptautisku rezonansi, sevišķi mediju tiesību aizstāvju organizācijās, kuras uzsver, ka šie trīs žurnālisti tikai ziņoja par notikumiem un viņiem izvirzītās apsūdzības terorismā netika pierādītas tiesā.

Attiecības starp Ēģipti un Kataru pēdējā laikā ir uzlabojušās, pateicoties Saūda Arābijas starpniecībai, un tas var veicināt notiesātajiem labvēlīga Kasācijas tiesas lēmuma pieņemšanu.

Ēģipte 20.decembrī paziņoja Kataras pārstāvim, ka ir gatava "jaunam laikmetam" attiecībās ar Kataru, kas paudusi "pilnu atbalstu" Ēģiptes prezidentam Abdelfataham al Sisi. Divas dienas pēc tam "Al Jazeera" negaidīti paziņoja, ka slēdz savu Ēģiptes kanālu, kas bija konsekventi kritizējis Kairu kopš Ēģiptes prezidenta islāmista Mohameda Mursi gāšanas 2013.gada jūlija sākumā.

Sisi ir noraidījis ASV un citu Rietumvalstu aicinājumus apžēlot Gresti, Fahmi un Mohamedu vai samazināt viņiem piespriestos sodus. Sisi jūlija sākumā gan atzina, ka šis tiesas spriedums radījis "ļoti negatīvu efektu" uz valsts reputāciju un ka Gresti pēc aizturēšanas būtu vajadzējis izraidīt, nevis tiesāt.

BNS, Foto: Reuters

Citi šobrīd lasa

Jaunā Dailes teātra aktrise Aminata Grieta: "Es arī gribu atpūsties kā baltais cilvēks"
Invalīdu pāris Ozolniekos izmisumā: par 250 eiro nopirkta veca "Audi" dēļ zaudē pabalstus 130
Maltā savā automašīnā uzspridzināta slavena žurnāliste, kura cīnījās pret korupciju 25
Pievienot komentāru