Bēdīgi slavenajā Aušvicas-Birkenavas nāves nometnē laika posmā no 1940. līdz 1945.gadam tika nogalināts aptuveni 1,1 miljons cilvēku, tostarp miljons Eiropas ebreju.

95 gadus vecs Aušvicas nāves nometnes mediķis atzīts par spējīgu stāties tiesas priekšā 19

Ārzemēs
2015. gada 2. decembrī 15:24
Vācijas tiesa otrdiena atzinusi 95 gadus vecu bijušo Aušvicas koncentrācijas nometnes mediķi par spējīgu stāties tiesas priekšā apsūdzībās par līdzdalību 3681 cilvēka nogalināšanā.

Hūberts Z. strādāja Aušvicas koncentrācijas nometnē no 1944.gada 15.augusta līdz 1945.gada 14.septembrim, kad tur ieradās 14 vilcieni ar cilvēkiem, tostarp slavenās dienasgrāmatas autore ebreju meitene Anne Franka.

Prokurori apgalvo, ka Hūberts Z. zinājis gan to, ka Aušvicas koncentrācijas nometnes mērķis bijusi cilvēku iznīcināšana, gan pārzinājis nometnes struktūru.

"Ņemot vērā viņa zināšanas, apsūdzētais atbalstīja nometnes organizēšanu un tādejādi bija iesaistīts un sekmēja iznīcināšanu," jau iepriekš paziņoja prokuratūra, kas apsūdzējusi Hūberts Z. par līdzdalību vismaz 3681 cilvēka slepkavībā.

Tomēr tiesa jūnijā secināja, ka apsūdzētais nespēs stāties tiesas priekšā. Mediji ziņoja, ka viņam ir vecuma plānprātība.

Zemākās instances lēmums tika pārsūdzēts augstākajā tiesā. Tā otrdien norādīja, ka psihiatri ir konstatējuši apsūdzētajam ierobežotas spējas atbildēt tiesas priekšā, bet secināja, ka to var kompensēt ar regulāriem pārtraukumiem tiesas sēžu laikā un medicīnisko aprūpi.

Augstākā tiesa arī noraidīja bažas, ka tiesas emocionālā ietekme un mediju uzmanība varētu kaitēt apsūdzētajam.

LETA/Foto: AFP/LETA
Skatīt visus komentārus

Noteikti izlasi

  • Purva Intas pēdējā vēlēšanās izpildīta. Viņa apglabāta pie savām mājām. FOTO 43
  • Ragaciema Agnese atklāj, kādas problēmas nomoka viņas klientus 85
  • Grūst Labklājības un Ekonomikas ministrijas ēkas: sienas sapuvušas, apmetums krīt uz galvas 46