Vairs neiekasēs autoratlīdzību par "Happy Birthday" dziesmas izpildīšanu.

"Happy Birthday" dziesmu varēs dziedāt cik tīk, vairs neiekasēs autoratlīdzību

Ārzemēs
2016. gada 10. februārī 13:34
Tiesas lieta par dziesmas "Happy Birthday" autortiesībām noslēgusies ar to, ka ierakstu kompānija "Warner/Chappell Music" piekritusi samaksāt 14 miljonus ASV dolāru (12,5 miljonus eiro) un vairs neiekasēt autoratlīdzību par dziesmas izpildīšanu.

Lieta aizsākās 2013.gadā, kad ierakstu kompānija no mazbudžeta filmas par "Happy Birthday to You" vēsturi veidotājiem pieprasīja samaksāt 1500 dolārus (1335 eiro) par apsveikuma dziesmas atskaņošanu kinolentē. Filmas veidotāji ierosināja pret kompāniju lietu to cilvēku vārdā, kas maksājuši ierakstu kompānijai par dziesmas izmantošanu.

"Pasludinot, ka dziesma ir brīvi izmantojama, kompensācija pieliks punktu vairāk nekā 80 gadus ilgajām neskaidrībām par tās autortiesībām," pirmdien paziņoja apsūdzības puse.

Lietas iznākumu vēl apstiprinās Losandželosas tiesas tiesnesis.

"Warner/Chappell Music" prasīja autoratlīdzību par populārās dziesmiņas izmantošanu filmās, televīzijas raidījumos un mūzikas ierakstos. Aprēķināts, ka līdz 2030.gadam, kad beigsies apstrīdētās autortiesības, "Warner/Chappell Music" būtu nopelnījusi 14 līdz 16,5 miljonus dolāru (12,5 līdz 14,7 miljonus eiro).

Filmas veidotāji saņems trešdaļu no ierakstu kompānijas samaksātās summas - 4,62 miljonus dolāru (4,11 miljonus eiro). Atlikusī summa tiks sadalīta starp pārējiem, kuri maksājuši "Warner/Chappell Music" par dziesmas izmantošanu.

Apsūdzētāji sacīja, ka lietas iznākumu uzskatot par uzvaru. Viņi pieņēmuši vienošanās nosacījumus, lai izvairītos no tiesāšanās izdevumiem.

Losandželosas tiesa septembrī lēma, ka ierakstu kompānijai "Warner/Chappell Music" neesot likumīgu autortiesību uz dziesmu. Taču tā iekasējusi naudu par dziesmas izmantošanu kopš 1988.gada, kad pārņēma kompāniju "Birch Tree Group".

Tiesnesis Džordžs Kings sacīja, ka "Birch Tree Group" priekštecis uzņēmums "Clayton F Summy Co" 1935.gadā esot ieguvis tiesības tikai uz melodiju, bet ne dziesmas tekstu.

Par dziesmas rašanās laiku tiek uzskatīts 1893.gads, kad vācu emigrantes Mildreda Hilla un Petija Hilla sacerēja īsu dzīvespriecīgu dziesmiņu "Good Morning to All" bērnudārza audzēkņiem. Dziesmas teksts bieži mainīts, pielāgojot to dažādiem svētkiem, tostarp dzimšanas dienas svinībām.

"Happy Birhtday" dziesma - video:
LETA

/

Foto: Vida Press
Pievienot komentāru

Noteikti izlasi

  • Purva Intas pēdējā vēlēšanās izpildīta. Viņa apglabāta pie savām mājām. FOTO 42
  • Ragaciema Agnese atklāj, kādas problēmas nomoka viņas klientus 85
  • Kāpēc atkal jāpagriež pulksteņi, un kam tas ir vajadzīgs 70