Tiesas prāva norisinājās atklāti, kas Irānā šāda mēroga lietās nenotiek bieži.

Irānā par krāpšanu notiesāts uz nāvi miljardieris Zandžani 1

Ārzemēs
2016. gada 6. martā 18:11
Irānas tiesa piespriedusi nāvessodu miljardierim Babakam Zandžani, kas apsūdzēts, ka piesavinājies 2,8 miljardus dolāru no ieņēmumiem par naftas pārdošanu. Šo spriedumu vēl var pārsūdzēt.

41 gadu vecais Zandžani, viens no Irānas bagātākajiem cilvēkiem, bijušā prezidenta Mahmuda Ahmadinedžada laikā bija atradis ceļus, kā apiet sankciju režīmu, ko ASV un Eiropas Savienība bija noteikušas pret Teherānu par tās kodolprogrammu.

2013.gada nogalē tagadējais prezidents Hasans Rohani deva savai valdībai rīkojumu sākt cīņu pret "finansiālo korupciju", īpaši pret "priviliģētajām personām", kas iedzīvojušās uz sankciju rēķina. Dienu vēlāk Zandžani tika arestēts.

Viņš atzinis, ka kopš 2010.gada pārdevis miljoniem barelu Irānas naftas, izmantojot kompāniju tīklu Apvienotajos Arābu Emirātos, Turcijā un Malaizijā. Taču, runājot par naudas piesavināšanos, Zandžani skaidrojis, ka nav varējis atdot to Irānas Naftas ministrijai starptautisko sankciju dēļ.

Tiesas prāva norisinājās atklāti, kas Irānā šāda mēroga lietās nenotiek bieži. Līdz ar Zandžani uz nāvi notiesāti vēl divi viņa līdzgaitnieki. Tiesa arī noteikusi, ka viņiem jāsamaksā prasītājam - Naftas ministrijai - naudas sods, kas līdzinās ceturtajai daļai izkrāptās naudas.

Zandžani prāvas laikā par varbūtēju saistību ar šo skandālu vairākas reizes pieminēti Ahmadinedžada bijušās valdības locekļi.

Janvārī ES un ASV atcēla sankcijas pret Irānu, reaģējot uz ANO Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) atzinumu, ka Teherāna ir izpildījusi pērnvasar ar pasaules lielvarām noslēgtās vienošanās nosacījumus par savas kodolieroču programmas izbeigšanu.

LETA / Foto: EPA/LETA
Pievienot komentāru

Noteikti izlasi

  • Izmeklēšana noslepkavotā Egila lietā pabeigta. Policijā atklāj liktenīgās dienas apstākļus 28
  • Kāpēc lietuviešu puisis nošāva savu ģimeni? Viņa klasesbiedrene atklāj iespējamos cēloņus 102
  • Egidija ģimene apšauta miegā. Puisis vainu noliedz: mājās bijis, bet neko neatceras 10