Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
71% krievu piekrīt viedoklim, ka "neatkarīgi no Staļinam pierakstītajām kļūdām vai grēkiem vissvarīgākais ir tas, ka viņš aizveda mūsu tautu līdz uzvarai Otrajā pasaules karā".

Vairāk nekā puse krievu asiņaino tirānu Staļinu uzskata par "gudru vadītāju" 117

Pasaulē
2016. gada 25. martā 13:42 2016. gada 25. martā 13:42
Vairāk nekā puse krievu uzskata, ka komunistiskais tirāns Josifs Staļins bijis "gudrs vadītājs", liecina piektdien publicētie aptaujas rezultāti.

Saskaņā ar Levadas centra veikto aptauju 57% krievu pilnībā vai visumā piekrituši apgalvojumam, ka Staļins bijis "gudrs vadītājs, kas padarījis PSRS varenu un pārticīgu".

Levadas centrs norāda, ka šis ir augstākais Staļina pielūgsmes līmenis, kāds konstatēts centra aptaujās, un ka pēdējo četru gadu laikā asiņainā tirāna cienītāju skaits pieaudzis par desmit procentpunktiem.

Aptaujā arī konstatēts, ka 71% krievu piekrīt viedoklim, ka "neatkarīgi no Staļinam pierakstītajām kļūdām vai grēkiem vissvarīgākais ir tas, ka viņš aizveda mūsu tautu līdz uzvarai Otrajā pasaules karā".

Salīdzinot ar 2012.gadu, to skaits, kas ir šādās domās, pieaudzis par 11 procentpunktiem. Levadas centrs to skaidro ar Krievijas šobrīd vesto karadarbību.

"Mūsuprāt, negatīva attieksme pret [Staļinu] mazinās, periodos, kad Krievija iesaistās bruņotos konfliktos, kad vēsturiskā atmiņa par ienaidniekiem, uzvaru un aizsardzību kļūst dzīvāka," teikts Levadas centra aptaujas rezultātu analīzē.

Centrs norāda uz 2008.gadu, kad Krievija iebruka Gruzijā un uz iebrukumu Ukrainā, lai gan Maskava joprojām oficiāli noliedz, ka tā piedalītos karadarbībā kaimiņvalsts austrumdaļā.

Tajā pašā laikā uz jautājumu, vai viņi piekrīt apgalvojumam, ka Staļins bijis "nežēlīgs tirāns", kas noslepkavojis miljoniem cilvēku, 62% aptaujāto atbildējuši apstiprinoši, bet 23% tam nav piekrituši. Kopš 2008.gada šie skaitļi maz mainījušies. Tolaik uz šo jautājumi apstiprinoši atbildējuši 68% respondentu, bet noliedzoši – 19%.

Šī šķietamā pretruna krievu uzskatos atspoguļo valdības pretrunīgo attieksmi pret komunistiskā režīma mantojumu, atzīst cilvēktiesību aizstāvju organizācijas "Memoriāls" pārstāvis Jans Rahinskis.

"No vienas puses, varasiestādes iemūžina represiju upuru piemiņu, no otras puses, tās slej pieminekļus Staļinam," sarunā ar aģentūru AFP norāda Rahinskis.

Aptauja veikta laikā no 11. Līdz 14.martam 48 dažādos Krievijas reģionos, intervējot 1600 respondentu.

 

LETA/Foto: AFP/LETA

Citi šobrīd lasa

Jaunumi Ēģiptē aizturētās britu tūristes lietā: spriedums varētu tikt nolasīts Ziemassvētkos 16
Eksprezidente norāda: būtu jābaidās, ka pie mums atkal ieplūdīs cilvēki, kas nicina šo valsti 226
Kopā jau 70 gadus. Karalienei Elizabetei un princim Filipam šodien īpaša diena 24
Skatīt visus komentārus