Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

"Pārgāju islāmā, lai izdzīvotu..." Tūrists izkrata sirdi pēc 6 teroristu gūstā pavadītiem gadiem 61

Pasaulē
2017. gada 11. augustā 15:40 2017. gada 11. augustā 15:40
Kasjauns.lv
Dienvidāfrikas iedzīvotājs Stīvens Makgouns bija visilgāk teroristu gūstā turētais civiliedzīvotājs no tā dēvētā "Timbuktu trijnieka" – trīs vīriešiem, kurus Mali nolaupīja vietējie islāma radikāļi, kuriem bijusi saistība ar teroristu tīklu "Al-Qaeda". Jūlijā atbrīvotais vīrietis medijiem atklājis, ka brīvprātīgi pārgāja islāma ticībā, lai tādējādi rastu spēku pārciest gūstā pavadīto laiku.

Kopumā Stīvens nebrīvē pavadīja sešus gadus.

Dienvidāfrikā dzīvojošo britu pilsoni nolaupīja 2011. gadā no kāda hosteļa Timbuktu, kur Stīvens bija apmeties, ceļojot pāri Sahārai ar motociklu. Incidenta laikā arī tika nogalināts ceturtais vīrietis, kāds vācu tūrists.

Brīvībā no saviem nolaupītājiem Stīvens tika vien nesen - 2017. gada jūlija beigās. 

"Islāmā saskatīju daudz laba"

Interesanti, ka savā pirmajā paziņojumā medijiem kopš izkļūšanas no gūsta Makgouns, joprojām ar gariem matiem un neskūtu bārdu, uzstāja, ka konvertēšanos no kristietības uz islāmu viņam neviens nav uzspiedis, kā arī apgalvoja, ka šāds lēmums nav pamudinājis radikāļus viņu atbrīvot.

"Pa visu šo laiku es islāmā saskatīju daudz laba. Šī ticība atvēra man acis, atsvabināja mani no kapitālisma," vēstījumā reportieriem paziņoja Stīvens.

Vīrietis arī atklāja, ka, pirms pāriešanas islāmā, gūsta laikā, trīs reizes nopietni bažījies par savu dzīvību, taču pēcāk šādas bailes viņu vairs nav piemeklējušas.

Preses konferencē Johannesburgā, Dienvidāfrikā, Stīvenam blakus sēdēja viņa tēvs Malkolms un sieva Katrīna. Sagūstītā vīra māte nomira dēlam vēl esot gūstā. (Foto: AFP/Scanpix/LETA)

"Bārdu gan es droši vien tomēr paturēšu. Skatos, ka daudzi mani draugi šeit ar tādām staigā – acīmredzot, ar visu šo, kas noticis, man kaut kā ir sanācis tikt līdzi modes tendencēm!" mediju priekšā jokoja Stīvens.

Radikāļi esot izturējušies labi

Johannesburgā notikušajā preses konferencē Makgouns neizrādīja pazīmes, kas liecinātu, ka viņš izjūt dusmas pret saviem nolaupītājiem, lai arī gūsta laikā nomira Stīvena māte.

Sava tēva Malkolma un sievas Katrīnas kompānijā Stīvens apgalvoja, ka viņa māte nu ir devusies uz "labāku vietu".

Brīvību atguvušais vīrs arī apgalvoja, ka nolaupītāji pret viņu izturējušies ļoti labi un bieži vien pat pašaizliedzīgi – lai gādātu par Stīvena vajadzībām, tie nereti esot pat atlikuši vai pakārtojuši savas lietas.

Uz jautājumu, kā šajos sešos gados pietrūcis visvairāk, viņš atbildējis: "brīvības".

Pēc atgriešanās mājās Makgouns kādu laiku pavadīja slimnīcā, lai apārstētu nelielus ievainojumus un kaites.

Nolaupītāji nav zinājuši par Stīvena pilsonību

Runājot par metodēm, kuras lietojis, lai samierinātos ar saviem apstākļiem, Stīvens atklāja, ka pārsvarā gulējis, vingrojis un centies saskatīt pozitīvās lietas tajā, kas noticis viņam apkārt.

"Biju apsolījis sev, ka pie savas ģimenes atgriezīšos kā labāks vīrietis," reportieriem atklāja Makgouns.

Viņš gan pieļauj, ka varētu būt izdzīvojis, jo nolaupītāji nav zinājuši viņa tautību – viņiem vien bijis skaidrs, ka Stīvens nav musulmanis.

"Esmu diezgan drošs, ka viņi nezināja, ka esmu Lielbritānijas pilsonis. Ja viņi to saprastu, es viņiem kļūtu par labāko dāvanu," medijiem sacīja Stīvens.

"Timbuktu trijotnes" pārējie gūstekņi tika atbrīvoti jau iepriekš.

Gustafsonu radikāļi atbrīvojuši jūnijā, musulmaņu svētā mēneša Ramadāna beigās, savukārt Nīderlandes pilsoni 2015. gadā izglāba Francijas speciālo uzdevumu vienības kareivji.

Citi šobrīd lasa

Sirds un smaganu veselība: vai beidzot pierādīta saistība? 1
Milzu ugunsgrēka apdraudētais Stiklu ciems jau pamatīgi cieta 92 gadu senā pagātnē 5
Ronaldu pāreja uz "Juventus" pārraksta "Instagram" vēsturi 6
Tēmas: Terorisms
Skatīt visus komentārus

"Умиротворенная и счастливая": Николай Басков рассказал, как изменилась Алла Пугачева

Анастасия Волочкова в Турции: мини-бикини, невероятные шпагаты и "голые" фото