Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Prezidente Dilma Rusefa mēģinājumu panākt viņas atstādināšanu nodēvējusi par apvērsumu un solījusi cīnīties prāvas gaitā.

Varas maiņa Brazīlijā. Senāts prezidenti Rusefu atstādina no amata 1

Pasaulē
2016. gada 12. maijā 15:55 2016. gada 12. maijā 15:55
Brazīlijas Senāts ceturtdien nobalsojis par prezidentes Dilmas Rusefas atstādināšanu no amata, lai viņu tiesātu impīčmenta prāvā saistībā ar apsūdzībām par budžeta noteikumu pārkāpšanu.

Lēmums par prāvas uzsākšanu tika atbalstīts, 55 senatoriem balsojot "par" un 22 "pret".

Rusefa atstādināta uz laika periodu līdz 180 dienām, kamēr notiks prāva, un viņai varas pilnvaras būs jānodod savam viceprezidentam Mišelam Temeram, kas tagad kļuvis par viņas ienaidnieku.

Sagaidāms, ka Temers jau ceturtdien kļūs par Brazīlijas pagaidu prezidentu, izbeidzot Rusefas kreisās Strādnieku partijas 13 gadu varu.

Temers, kurš pārstāv centriski labējo partiju PMDB, jau gatavojas izsludināt jaunās valdības sastāvu.

Rusefa mēģinājumu panākt viņas atstādināšanu nodēvējusi par apvērsumu un solījusi cīnīties prāvas gaitā. Temeru viņa sauca par nodevēju.

Rusefa tiek vainota, ka ir nelikumīgi aizņēmusies naudu, lai palielinātu valsts izdevumus un nomaskētu recesijas smagumu no vēlētājiem, kad viņa 2014.gadā balotējās uz jaunu prezidentūras termiņu. Prezidente noraidījusi viņai izvirzītās apsūdzības un nodēvējusi visu šo lietu par sazvērestību.

Daudzi brazīlieši uzskata, ka Rusefa ir atbildīga arī par valsts ekonomisko situāciju un plašo korupcijas skandālu, kura centrā ir valsts naftas kompānija "Petrobras".

Rusefa cerēja šonedēļ apturēt impīčmenta procesu, kad Augstākā tiesa atstādināja no amata impīčmenta idejas galveno virzītāju, parlamenta apakšpalātas spīkeru Eduardu Kunju, pamatojoties uz to, ka viņš traucējis izmeklēšanai lietā, kurā pats apsūdzēts korupcijā.

Rusefa apgalvoja, ka Kunja izmantojis impīčmentu kā politisku ieroci pret saviem oponentiem, liecina tiesas dokumenti. Tomēr tienesis secināja, ka impīčmenta process var turpināties.

Senāts nākamajos mēnešos izmeklēs pret Rusefu izvirzītās apsūdzības un pēc tam notiks vēl viens balsojumus par to, vai pavisam atstādināt Rusefu no prezidentes amata.

Brazīlija vēl pirms pāris gadiem bija viena no pasaules straujāk augošajām ekonomikām, bet tagad ieslīdējusi recesijā un valstī bez darba palikuši aptuveni 11 miljoni cilvēku.

Temers, kura politika tiek uzskatīta par tirgum draudzīgāku, aicinājis investorus saglabāt mieru. Viņš sacījis, ka vēlas samazināt amatu skaitu valdībā un iecelt amatos politiķus no dažāda spektra politiskajām partijām.

Tautas neapmierinātība ar valdības nespēju uzlabot ekonomisko situāciju un korupcijas skandāliem pagājušajā gadā atspoguļojās plašos protestos.

Visskaļākā izvērtās "Petrobras" korupcijas lieta, atklājoties, ka būvfirmas slepenā saziņā ar "Petrobras" funkcionāriem izrakstījušas šai kompānijai nepamatotus rēķinus par miljardiem ASV dolāru, kā arī samaksājušas milzu kukuļus politiķiem un partijām.

Rusefa bija "Petrobras" valdes priekšsēdētāja no 2003.gada līdz 2010.gadam, kad šī krāpšana notikusi.

Rusefa apgalvo, ka neko par to nav zinājusi un viņai šajā lietā apsūdzības nav izvirzītas, tomēr skandāls smagi iedragājis viņas popularitātes reitingu, kas tagad noslīdējis līdz 14%.

LETA/Foto: Vida Press

Citi šobrīd lasa

FOTOREPORTĀŽA: Latvijas labākie skatuves mākslinieki ierodas uz “Spēlmaņu nakts” ceremoniju 23
Rīgas skolas direktore stāsta par piedzērušos pusaudzi, kurš piekāva policistu 83
Vērtē, vai apcietināt pusaudzi, kurš piekāva policistu un tagad tiesas zālē pārvietojas, nodūris galvu 60
Pievienot komentāru