"Islāma valsti" teroristiem Sīrijā būs konkurenti. "Al Qaeda" kaujiniekiem dots uzdevums sākt veidot bāzes Sīrijā un sagatavot augsni emirāta izveidošanai ar viņiem sabiedroto grupējuma "Al Nusra" palīdzību.

Pieaug terora draudi Eiropai. "Al Qaeda" Sīrijā plāno konkurēt ar "Islāma valsti" 8

Ārzemēs
2016. gada 16. maijā 20:11
Starptautiskās teroristiskās organizācijas "Al Qaeda" vadība Pakistānā nolēmusi, ka organizācijas nākotne ir Sīrijā, un nosūtījusi turp vairākus savus rūdītākos veterānus, atsaucoties uz augsta ranga ASV un Eiropas izlūkošanas dienestu amatpersonām, svētdien vēstīja laikraksts "The New York Times".

"Al Qaeda" veterānu pārvietošanās uz pilsoņkara plosīto Sīriju atspoguļo šīs valsts pieaugošo nozīmi organizācijas nākotnes plānos un, visticamāk, novedīs pie sāncensības saasināšanās ar teroristu organizāciju "Islāma valsts", kas kontrolē plašas teritorijas Sīrijā un Irākā un pasludinājusi tur savu emirātu.

Kaujiniekiem dots uzdevums sākt veidot "Al Qaeda" bāzes Sīrijā un sagatavot augsni emirāta izveidošanai ar "Al Qaeda" sabiedroto grupējuma "Al Nusra" palīdzību, lai konkurētu ar "Islāma valsti".

"Al Nusra" 2013.gadā atšķēlās no "Islāma valsts" un sāka sadarboties ar "Al Qaeda".

Šāda emirāta izveidošana būtu ne tikai nozīmīgs solis "Al Qaeda" politikas maiņā, bet arī varētu nopietni palielināt teroristu draudus ASV un Eiropai, uzskata ASV un Eiropas izlūkošanas dienestu amatpersonas.

"Al Qaeda" kaujinieki jau gadiem īslaicīgi uzturas Sīrijā, bet organizācija un tās sabiedrotie līdz šim atturējušies pasludināt tur savas valsts izveidošanu.

"Al Qaeda" līderis Pakistānā Aimans az Zavahiri 2013.gadā nosūtīja uz Sīriju pieredzējušu džihādistu grupu, lai atbalstītu "Al Nusra".

Gadu vēlāk Zavahiri nosūtīja uz Sīriju slepenu "Al Qaeda" šūniņu - Horasanas grupējumu, kas, spriežot pēc amerikāņu amatpersonu atklātā, plānoja uzbrukumus Rietumiem.

Pastāvīgas kontroles nodibināšana pār teritoriju Sīrijā pietuvinātu "Al Qaeda" Eiropai, kā arī ļautu organizācijai gūt lielāku labumu no kaujiniekiem Irākā, Turcijā, Jordānijā un Libānā.

Zavahiri maija sākumā publiskoja pirmo video vēstījumu vairāku mēnešu laikā. Tajā tika sagatavota augsne, lai "Al Qaeda" varētu izmantot "Al Nusra" emirāta nodibināšanai Sīrijā.

Tomēr vairāki "Al Nusra" komandieri iebilst pret konkrēta laika izraudzīšanos šim solim, tādēļ grupējums vēl nav rīkojies.

"Al Qaeda" līderis Pakistānā Aimans az Zavahiri.

Tuvo Austrumu Institūta pētnieks Čārlzs Listers šomēnes laikrakstā "Foreign Policy" rakstīja, ka līdz ar emirāta izveidošanu un vadības restartēšanu "Al Qaeda" prezentētu sevi kā gudru, metodisku un neatlaidīgu džihādistu kustību, kas atšķirībā no "Islāma valsts" piekopj stratēģiju, kura ir daudz tuvāka parastajiem sunnītu musulmaņiem.

"Al Qaeda" un "Islāma valstij" ir viens mērķis - radīt islāma valsti, bet abas teroristu organizācijas izmantojušas dažādas taktikas šī mērķa sasniegšanai.

"Islāma valsts" rīkojas strauji, īstenojot sagrābtajās teritorijās bargu un pilnīgu kontroli un pasludinot neatkarību.

"Al Nusra" tikmēr centusies pakāpeniski vairot savu ietekmi teritorijās, kuras vēlas kontrolēt, un kopā ar citiem Sīrijas kaujinieku grupējumiem cīnās pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu.


LETA/Foto: Ekrānuzņēmums no video, AFP/Scanpix/LETA
Skatīt visus komentārus

Noteikti izlasi

  • Ragaciema Agnese atklāj, kādas problēmas nomoka viņas klientus 69
  • Grūst Labklājības un Ekonomikas ministrijas ēkas: sienas sapuvušas, apmetums krīt uz galvas 26
  • Fotogrāfs, kurš nobildēja lakatā tērpto sievieti uz tilta: "Viņa bija šausmās!" 20