Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
ASV Augstākā tiesa bloķējusi Obamas imigrācijas sistēmas reformas.

Obamas plāns pasargāt miljoniem nelegālo imigrantu no izraidīšanas tiek bloķēts tiesā 23

Pasaulē
2016. gada 23. jūnijā 20:16 2016. gada 23. jūnijā 20:16
ASV prezidents Baraka Obamas iecere pasargāt vairākus miljonus nelegālo imigrantu no iespējamās izraidīšanas, ceturtdien saņēmusi smagu triecienu, jo Augstākā tiesa nav spējusi pieņemt lēmumu šajā lietā.

Augstākajā tiesā, kas šobrīd darbojas nepilnā sastāvā, tiesnešu balsis, izskatot lietu par Obamass mēģinājumu mainīt imigrācijas politiku ar administratīva lēmuma palīdzību, sadalījās līdzīgi – četri pret četri.

Tādējādi zemāko tiesu instanču spriedumi, ar kuriem Obamas rīkojums ir bloķēts, paliek spēkā.

Parastos apstākļos ASV Augstākās tiesas sastāvā ir deviņi tiesneši, taču februārī mira tiesnesis Antonīns Skalija, bet Senāts atteicās balsot par Obamas piedāvāto kandidātu vakances aizpildīšanai, uzskatot, ka tā ir nākamā, novembrī ievēlamā prezidenta prerogatīva.

"Fakts, ka Augstākā tiesa šodien nespēja pieņemt spriedumu ne vien atsviedis sistēmu vēl tālāk atpakaļ, [bet] tas attālinājis mūs no valsts, uz kādu tiecamies," komentējot notikušo, paziņoja Obama.

Viņš piebilda, ka tiesas lēmums ir “sirdi plosošs tiem miljoniem imigrantu, kas šeit izveidojuši sev dzīvi, kas šeit veido ģimenes un cer uz iespēju strādāt, maksāt nodokļus, dienēt mūsu armijā un vēl pienīgāk dot ieguldījumu valstij, kuru tik ļoti mīlam”.

Tikmēr republikāņi ceturtdienas balsojumu Augstākajā tiesā jau novērtējuši kā uzvaru, kas ļāvusi apturēt Obamas mēģinājumus pārkāpt savas pilnvaras un apiet Kongresu, pieņemot ļoti pretrunīgi vērtētus lēmumus.

"Obamas nelikumīgā rīcība imigrācijas jautājumā ir apturēta! Milzīga uzvara mūsu konstitūcijai un mūsu likuma varai," tviterī paziņojis Pārstāvju palātas loceklis Toms Marīno.

Nespējot panākt Kongresā imigrācijas sistēmas reformas, Obama 2014.gadā izdeva administratīvu rīkojumu, ar kuru atļāva tiem nelegālajiem imigrantiem, kuru bērni ASV uzturas legāli, lūgt uzturēšanās atļaujas.

Tas pasargātu šīs ģimenes no iespējamās izraidīšanas, kamēr politiski ļoti delikātais jautājums par viņu statusu netiktu atrisināts. Taču 26 štatu valdības apstrīdēja šo prezidenta rīkojumu tiesā.

Teksasas un Luiziānas federālās tiesas Obamas rīkojuma darbību apturēja, un lieta nonāca Augstākajā tiesā.

Augstākās tiesas nespēja pieņemt lēmumu acīmredzami imigrācijas jautājumu izvirzīs debašu krustpunktā pirms novembrī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām.

LETA/Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Citi šobrīd lasa

Noskaties! Visu laiku ātrākais boksa nokauts titulcīņu vēsturē 2
Sirmgalvis Eduards pusstundu noguļ asinspeļķē, jo pansionāta darbiniecei bija jāsaraksta papīri 11
Trīs reemigrējušās ģimenes pastāsta par savām problēmām pēc atgriešanās Latvijā 104
Skatīt visus komentārus