NATO ir ieteikusi dalībvalstīm atvēlēt aizsardzībai 2% no iekšzemes kopprodukta, taču daļa dalībvalstu, tostarp Latvija un Lietuva, šīs rekomendācijas nav izpildījušas.

Tramps ievēlēšanas gadījumā sola panākt, lai NATO valstis maksā par aizsardzību 546

Ārzemēs
2016. gada 24. jūlijā 22:30
ASV prezidenta amata kandidāts no Republikāņu partijas Donalds Tramps paziņojis, ka gadījumā, ja viņu ievēlēs par prezidentu, viņš panāks, lai NATO dalībvalstis maksā par savu aizsardzību, nevis paļaujas uz to, ka izdevumus segs Savienotās Valstis.

"NATO ir valstis, kuras mūs izmanto. Ja es [būšu prezidents], ticiet man, tās maksās," sacīja Tramps svētdien pārraidītā intervijā telekanālam NBC.

"Pieņemsim, ka valstī notiek iebrukums. Tā nav samaksājusi. Visi saka - ak, bet mums ir līgums," klāstīja Tramps. NATO līguma 5.pants noteic, ka uzbrukuma gadījumā vienai alianses dalībvalstij pārējām valstīm tā ir jāaizstāv.

"Ja viņi nemaksā - tas nav kā pirms četrdesmit gadiem. Tas nav kā pirms piecdesmit gadiem. Tas nav kā pirms trīsdesmit gadiem. Šodien mēs esam citāda valsts,"  viņš teica.

"Ir valstis, kuras nemaksā, un tas jau ir vairāk nekā NATO, jo mēs rūpējamies par Japānu. Mēs rūpējamies par Vāciju un Dienvidkoreju, un Saūda Arābiju, un mēs zaudējam it visā," sacīja Tramps.

"Mēs vairs nevaram būt muļķu valsts," viņš uzsvēra.

Tramps pirms dažām dienām pārsteidza ar paziņojumu, ka gadījumā, ja viņš uzvarēs 8.novembrī paredzētajās prezidenta vēlēšanās, Savienotās Valstis varētu neaizstāvēt tās NATO dalībvalstis, kuras nav izpildījušas savas saistības. Intervijā laikrakstam "The New York Times" uz jautājumu, vai ASV sniegs palīdzību Baltijas valstīm Krievijas uzbrukuma gadījumā,   Tramps  atbildēja, ka tas būs atkarīgs no tā, vai šīs valstis "ir izpildījušas savas saistības pret mums". Viņš gan tūlīt piebilda: "Ja tās pilda savas saistības, tad atbilde ir - jā."

ASV prezidents Baraks Obama paziņojis, ka šie Trampa izteikumi liecina par viņa nesagatavotību ārpolitikas jautājumos.

NATO ir ieteikusi dalībvalstīm atvēlēt aizsardzībai 2% no iekšzemes kopprodukta, taču daļa dalībvalstu, tostarp Latvija un Lietuva, šīs rekomendācijas nav izpildījušas.

BNS / Foto: AFP/Scanpix/LETA
Skatīt visus komentārus

Noteikti izlasi

  • Slimnīcā blakus palātās piedzimst puika un meitene. Izrādās, viņus kaut kas vieno! 32
  • Ar vērienu atklāj Rīgas Modes nedēļu 1
  • Traģēdijā Lietuvā šorīt miruši divi cilvēki no Latvijas ​​​​​​​ 2