Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Lidojums ilga 30 minūtes.

Pirmajā lidojumā devies pasaulē vislielākais gaisa kuģis. FOTO 11

Pasaulē
2016. gada 18. augustā 14:48 2016. gada 18. augustā 14:48
Pasaulē lielākais lidaparāts “Airlander 10” trešdien Lielbritānijā veica savu pirmo lidojumu četras dienas pēc tam, kad iepriekšējais mēģinājums tika atcelts tehnisku problēmu dēļ.

“Airlander 10”, kas daļēji ir lidmašīna un daļēji – gaisa kuģis, pacēlās debesīs Kārdingtonas lidlaukā Anglijas centrālajā daļā, skanot skatītāju pūļa ovācijām un aplausiem.

Veiksmīgais lidojums notika vairāk nekā 85 gadus pēc tam, kad 1930.gada oktobrī no šī paša lidlauka pacēlās cits gaisa kuģis R101, kas vēlāk nogāzās Francijā. Šajā katastrofā gāja bojā 48 cilvēki, un tā praktiski izbeidza gaisa kuģu attīstību Lielbritānijā.

92 metrus garais “Airlander 10”, kas sākotnēji tika izstrādāts ASV armijai kā izlūkošanas lidmašīna, var tikt izmantots arī komerciālajā sektorā, piemēram, kravu pārvadāšanai, informēja tā ražotājfirma “Hybrid Air Vehicles” (HAV).

Firma, kas raksturoja “Airlander” kā “lielāko pašlaik lidojošo lidaparātu”, bija saņēmusi Lielbritānijas valdības grāntu 2,5 miljonu mārciņu (2,9 miljonu eiro) apmērā šī projekta attīstīšanai.

Saskaņā ar HAV sniegtu informāciju “Airlander” var lidot augstumā līdz 4880 metriem un sasniegt ātrumu 148 kilometri stundā. Tas ir pildīts ar hēliju, var palikt gaisā vairāk nekā divas nedēļas bez pilota un līdz piecām dienām – ar pilotu.

Pirmais lidojums bija paredzēts pagājušo svētdien, bet tika atcelts tehniskas kļūmes dēļ, kas līdz trešdienai tika atrisināta.

HAV vadītājs Stīvens Makglenans sacīja, ka šis lidaparāts ir lētāks un videi draudzīgāks nekā helikopteru tehnoloģija.

Iecere attīstīt šo lidaparātu ASV armijai izlūkošanas vajadzībām tika atmesta militārā budžeta samazināšanas dēļ.

LETA/Foto: Reuters/AFP/AP/Scanpix/LETA

Citi šobrīd lasa

Kas jāņem vērā, lai aukstajā laikā nosargātu bērnu no pārsalšanas 4
14 fakti par Meganu Mārklu, kurus tu vēl nezināji 8
5 lieliski gabali, ko pasaulei atstāja "The Cranberries" 3
Skatīt visus komentārus