Ramzanam Kadirovam un viņa cilvēkiem ir garantēta pilnīga nesodāmība.

Latvijas Televīzija Čečenijā: Groznijā valda baiļu atmosfēra... 31

Ārzemēs
2016. gada 11. septembrī 21:30
Jebkāda valdošā režīma kritika Čečenijā var tikt sodīta ar spīdzināšanu vai īpašuma iznīcināšanu. Latvijas Televīzijas raidījums “de facto” speciālā reportāžā no Groznijas stāsta par šajā reģionā valdošo baiļu atmosfēru. 

Groznijā ārvalstu žurnālistus brīdina – viesnīcā “Grozny City”, kas domāta ārzemniekiem, iespējams, izvietotas noklausīšanas ierīces, viņus var arī izsekot. “de facto” vēsta, ka šogad Čečenija bija jāpamet vairākiem žurnālistiem, kas palīdzējuši ārzemju reportieriem sarunāt intervijas ar vietējiem iedzīvotājiem. 

Šonedēļ trīs gadu cietumsodu saņēma portāla “Kazvazskij uzel” kosrepondents Žalaudi Gerijevs. “de facto” rīcībā ir informācija, ka jaunieša mantās policisti ielikuši narkotikas.

Pirms dažiem mēnešiem joprojām neidentificēti vīrieši uzbruka žurnālistu un organizācijas “Komiteja pret spīdzināšanu” grupai, kas devās uz Čečeniju atspoguļot cilvēktiesību pārkāpumus. Pasažierus situši ar koka nūjām. “Komitejai pret spīdzināšanu”, kas sniedz juridisko palīdzību policijas vardarbības upuriem, Groznijā uzbrūk regulāri. Aktīvisti to saista ar to, ka viņi izceļ republikas vadību neglaimojošus faktus.

Tas viss netraucē Čečenijas republikas cilvēktiesību ombudam intervijā teikt, ka, viņaprāt, represiju pret citādi domājošajiem republikā nav. Bet uzbrukumi esot pašu aktīvistu organizēti. 

“Tas tiek darīts, lai lieku reizi pievērstu sev uzmanību, lai sponsori būtu dāsnāki,” saka Nurdi Nuhažijevs. Līdzīgi Nuhažijevs Latvijas Televīzijai komentē joprojām neatklāto cilvēktiesību aizstāves, “Memorial” darbinieces Nataljas Estemirovas slapkavību: “Čečenijas iedzīvotājiem tas ir izdevīgi? Nē. Republikas vadībai viņas nāve bija vajadzīga? Arī nē. Bet viņas organizācijai, «Memoriālam» tolaik bija maz grantu, finansējuma… Nezinu, neesmu redzējis, apsūdzēt nevienu nevaru… Jebkurā gadījumā, pēc Estimirovas nāves «Memoriāla» lietas gāja kalnup – prēmijas, balvas, granti…”

Eksperti uzskata, ka šāda Čečenijas vadības attieksme pret nopietnām apsūdzībām skaidrojama ar to, ka esošais pārvaldības modelis saskaņots ar Kremli. 

“Ramzanam Kadirovam un viņa cilvēkiem ir garantēta pilnīga nesodāmība. Putins ļoti labi saprot, ka apmaiņā pret to un nekontrolēto naudas plūsmu uz Grozniju, viņam ir lojāls federācijas subjekts. Vēlēšanās Čečenija nodrošina 98% atbalstu Vienotajai Krievijai, un Putinam viss patīk,” skaidro  “starptautiskās krīzes grupas” eksperte Jekaterina Sokirjanska. 

LTV "de facto"/Foto: Sputnik/LETA/Scanpix 

Izlasi

Jaunieši, kuri tautai atrādīja kādas Latvijas skolas pusdienas, paskaidro - ēdiens nav slikts. FOTO
Ulmaņa gatvē atklāj jaunu "K Senukai" veikalu. Apskati, ko tur var nopirkt! 16
Katastrofāls pavērsiens luksusa festivālā Bahamās, uz kuru biļete maksāja tūkstošus. FOTO 6
Skatīt visus komentārus