Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Līdzīgi kā citviet Eiropā, arī Šveicē sabiedrības novecošanās dēļ pieaug spiediens uz pensiju sistēmu. Prognozēts, ka līdz 2050.gadam pensijas vecumu būs sasniegusi trešā daļa valsts iedzīvotāju.

"Dzīvojot ilgāk, vajadzētu strādāt vēl ilgāk." Šveicē paaugstinās sieviešu pensionēšanās vecumu 7

Pasaulē
2016. gada 28. septembrī 19:19 2016. gada 28. septembrī 19:19
Sievietēm Šveicē varētu nākties strādāt gadu ilgāk, jo valsts parlaments trešdien atbalstīja viņu pensionēšanās vecuma paaugstināšanu līdz 65 gadiem.

Kad šādu soli bija atbalstījusi Šveices parlamenta augšpalāta, arī apakšpalāta ar lielu balsu vairākumu nobalsoja par sieviešu pensionēšanās vecuma paaugstināšanu par gadu. Likumprojekts paredz, ka pilnu pensiju sievietes saņems no 65 gadu vecuma, kas ir arī vīriešu pašreizējais pensionēšanās vecums.

Par to nobalsoja 137 no 200 apakšpalātas likumdevējiem, bet pret bija 57 deputāti, aģentūrai AFP pavēstīja parlamenta preses pārstāve, piebilstot, ka pret to bijuši kreisie.

Līdzīgi kā citviet Eiropā, arī Šveicē sabiedrības novecošanās dēļ pieaug spiediens uz pensiju sistēmu. Prognozēts, ka līdz 2050.gadam pensijas vecumu būs sasniegusi trešā daļa valsts iedzīvotāju.

Paaugstinot pensionēšanās vecumu sievietēm, tiek plānots līdz 2030.gadam ietaupīt 1,2 miljardus Šveices franku (1,1 miljardu eiro), pirms balsojuma parlamentam norādīja finanšu ministrs Alēns Bersē, prezentējot valdības pozīciju, kas atbalsta pensionēšanās vecuma paaugstināšanu.

Ministrs arī uzsvēra, ka valdība vēlas atvieglot šī soļa ietekmi, cenšoties mazināt atšķirības sieviešu un vīriešu atalgojumā.

Sociālistu pārstāve Ivonna Feri parlamenta debašu laikā brīdināja, ka naudu nedrīkst taupīt uz sieviešu rēķina. Jaunie noteikumi, kas stāsies spēkā trīs gadus pēc to galīgās pieņemšanas, vissmagāk skars sievietes vecumā no 55 līdz 63 gadiem, viņa norādīja.

Feri uzsvēra, ka sieviešu pensijas ir zemākas, jo viņas saņem mazāku atalgojumu un bieži strādā nepilnas slodzes darbu. Viņas kolēģe Marina Korobo uzsvēra, ka kopumā sieviešu pensijas ir par 37% mazākas nekā vīriešiem.

Savukārt labējās Šveices Tautas partijas (SVP) deputāts Sebastians Frēners paziņoja, ka, "sievietēm dzīvojot ilgāk, ja mēs patiešām gribam būt godīgi, viņām vajadzētu strādāt pat vēl ilgāk".

Trešdienas balsojums apakšpalātā gan ir tikai viens no soļiem ilgajā Šveices likumdošanas procesā, abām palātām cenšoties vienoties par likumprojekta galīgo redakciju. Domājams, ka par šo jautājumus tiks rīkots arī referendums.

LETA / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Akvelīna Līvmane: "Vienmēr atgādinu sev, ka šajā pasaulē esmu radīta tikai vienā eksemplārā"
Jubilejas joki. Anekdotes par latviešiem un Latviju 27
Skolā Krievijā atrod tualeti, ko drīkst lietot tikai "izredzētie" bērni 22
Skatīt visus komentārus